Колекция от медали за шотокан карате клуб „Спартак 14“ от Световното първенство и купа в Гърция

04.10.2023 14:42

От 29 септември до 1 октомври,  в гр. Халкида, Гърция, се проведе 30-тото издание на Световното първенство и купа по Шотокан карате-до. Над 1700 състезатели взеха участие в първенството. В трите състезателни дни участваха деца над 10 години до мъже и жени, и ветерани.

Плевенският шотокан карате клуб Спартак 14 излъчи 17 състезатели от всички възрастови групи. Те се включиха във всички състезателни дисциплини – ката шотокан, кихон кумите, шобу ипон кумите, шобу санбон кумите, а също така взеха участие в сборните състави на отборите по кумите на българския национален тим.

За България, Плевен и клуб Спартак 14 те спечелиха 1 златен, 2 сребърни и 8 бронзови медала в индивидуалните дисциплини. В отборните битки с участието на наши състезатели, спечелиха златен, сребърен и 3 бронзови медала.

Златната медалистка е Галена Валентинова – 17 г., ученичка на Спортно училище „Г. Бенковски“ – Плевен. Тя спечели своята титла в дисциплината джиу кумите при девойки 16-17 г. тежка категория. Това е нейният първи златен медал от голям форум и сериозна заявка за още по-големи бъдещи успехи.

Сребърните медали спечелиха Максимилиан Кошериков в дисциплината шобу ипон кумите при деца 10-11 г. и Станислав Станчев в дисциплината шотокан ката при 14-15 г. юноши. Макси потвърди постижението си от Европейското първенство 2023 г., а Станислав отново затвърди позицията си в тройката на тази дисциплина след бронзовото си отличие от Световното през 2022 г.

Бронзови медали спечелиха:

Максим Боев при 10-11 г. момчета в дисциплината джиу кумите лека категория.

Максимилиан Кошериков при 10-11 г. момчета лека категория, в дисциплината шобу санбон кумите.

Александър Иванов при 10-11 г. момчета тежка категория, в дисциплината шобу санбон кумите.

Йонан Михайлов при 12-13 г. юноши лека категория в дисциплината шобу ипон кумите.

Йоан Тонов , ученик на Спортно училище, бронзов медалист в двете дисциплини – шобу ипон и шобу санбон кумите при юноши 12-13 г. средна категория.

Тихомир Тодоров, ученик на Спортно училище, бронзов медалист в тежка категория при 16-17 годишни юноши в дисциплината шобу санбон кумите.

Габриел Рупчански при 18-20 г. младежи в дисциплината шобу ипон кумите , средна категория.

Двамата ни състезатели при мъже и жени над 21 г. – Ивайло Боев и Мирела Йолова, се класираха на 5 място в своите категории в дисциплината шобу санбон кумите.

В отборните сборни тимове, състезателите ни имаха изключителен принос за класирането на отборите си.

Тихомир Тодоров направи възможното да класира отбора си на 1 място сред отборите на младежите 16-20 г. в дисциплината шобу ипон кумите отборно. Тимът реализира 4 победи в състезателните кръгове.

Станислав Станчев и Йоан Тонов направиха възможно класирането на отбора си на 2 място при 12-15 г. юноши до 57 кг. в дисциплината шобу ипон кумите.

Стани спомогна с играта си и за бронзовият медал в дисциплината кумите отборно микс при 12-15 г. юноши и девойки.

Петър Станчев реализира победа за отбора си, който се класира на 3 място . Това беше вторият български отбор при 12-15 г. юноши до 57 кг.

Габриел Рупчански се бори в мъжкия тим над 21 г. Отбора реализира 2 победи и се класира на трето място сред мъжете.

Единствено тимът, в който беше включен Християн Спиридонов – юноши 12-15 г. над 57 кг. не реализира класиране, но единствено нашият състезател спечели победа в своят мач.

„Достойното представяне на нашите спортисти се дължи на упоритият им труд и силният им дух за победа“- сподели Милена Кирниколова. „Благодарни сме на Българска Федерация Шотокан карате-до за това, че селектира нашите състезатели и им даде възможност да представляват България на този висок форум. Те за пореден път доказаха, че заемат точното място в българския национален отбор“.