В град Левски водещи специалисти извършиха безплатни прегледи и участваха в конференция
На 7 юли в Община Левски се проведе конференция на тема „Регионално и национално здравеопазване – приоритети и предизвикателства”. Събитието, което Община Левски и Община Сухиндол подкрепиха с ясното желание за подобряване на здравеопазването, откри управителят нa Cдpyжeниe „Kлъcтep нa здpaвнитe peгиoни” проф. д-p Aндpeй Kexaйoв.
„Най-ценното в системата на здравеопазването е човешкия ресурс и освен безплатните преглед , важен момент от срещите, които се провеждат, е да се докоснат до реалните проблеми на регионалното здравеопазване за формирането на правилни национални политики на основа на истината за неговото състояние.”, заяви проф. д-p Aндpeй Kexaйoв. Той благодари на кмета на Община Левски Любка Александрова и кмета на Община Сухиндол Пламен Чернев за възможността да се видят реалностите в двете общини, да се видят проблемите, защото без това не може да се реализира правилна здравна национална политика.
Кметът на Община Левски Любка Александрова благодари за възможността, водещи национални специалисти да извършат безплатни прегледи в МБАЛ ЕООД –Левски и подчерта, че без колебание е приела поканата за конференцията и прегледите, защото Община Левски винаги много отговорно се е отнасяла към общинската болница и общинското здравеопазване. Община Левски и община Сухиндол са емблематични примери за всички средно големи общини в България със сходни проблеми.
„Основният проблем е, че не може да се осигури на хората по места достатъчно качествена и отговорна здравна грижа. И не защото общинските администрации не полагат усилия, а защото има изключително тежки системни проблеми, които с години не се решават по правилния начин, за да може системата на здравеопазването да бъде адекватна и да отговаря на необходимостите по региони.”, коментира Любка Александрова.
Всяка една държава, в лицето на държавните си власти, трябва да има ясна представа как да създаде такава система, за да има здравни грижи за всеки човек независимо къде живее, подчерта г-жа Александрова и се спря на неимоверните усилия през годините МБАЛ ЕООД –Левски да се запази.
Град Левски и хората в общината си защитиха болницата, когато това се налагаше. Стремежът през последните години е болницата да се развива и се прави всичко възможно, но това може да се случи, ако има национална политика. Затова е необходимо да се кажат откровено какви са проблемите, с които се сблъскаме ежедневно, за да се направят правилните изводи и се поставят целите за реализация. Да задържа младите лекари да остават в малките населени места. Важни са и здравните служби за хората по селата, подчерта г-жа Александрова .
„Нашето здравеопазване е болно доста отдавна и силно политизирано, защото тези, които искаха да направят реформата, не знаеха каква трябва да е тя, а и бяха неуки хора.”, коментира пред медиите проф. д-р Радослав Гайдарски–хирург и бивш министър на здравеопазването.
Здравеопазване се прави с много пари, отбеляза той като даде пример, че през 2006-2007 г. България е имала 1 милиард и 600 млн. лева в здравеопазването, а Словения, която е държава с два милиона население – 5 млрд. евро. „Многократно се увеличиха парите в здравната каса и въпреки това няма подобрение, причината е, че се нароиха много болници – освен държавните и общинските, има и много частни, сред които има много добри, но има и много комерсиални“, отбеляза проф. Гайдарски.
Друг проблем са кадрите в здравеопазването. Държавата плаща обучението на младите специалисти, но заради по-добро заплащане те предпочитат да работят в чужбина веднага след дипломирането си, отчете проф. Гайдарски.
Над 37 % от пациентите, които преминават през болниците в Плевен, са от други области на страната, каза д-р Иванова от РЗИ – Плевен при анализа на инспекцията, представен на конференцията. По брой на легла и обезпеченост с кадри и здравни заведения, Плевен е на първо място в страната, но концентрацията на лечебни заведения е в Плевен. Не така обаче стоят нещата в общинските центрове. Проблем е и застаряващият медицински персонал, най-сериозен при общопрактикуващите лекари.
В мащабното събитие по проблемите в регионалното и национално здравеопазване в град Левски на 7 юли участваха водещи имена в медицината, съпричастни към необходимостта от разрешаване на проблемите в здравеопазването: проф. Андрей Кехайов – управител на Сдружение „Клъстер на здравните региони“, проф. д-р Радослав Гайдарски – хирург, проф. д-р Тома Пожарлиев – хирург в болница „Доверие“, проф. Стойков от УМБАЛ „д-р Георги Странски“ – Плевен, Любка Александрова – кмет на община Левски, инж. Пламен Чернев – кмет на община Сухиндол, представители на РЗИ – Плевен и РЗИ – Велико Търново, лекари от МБАЛ ЕООД –Левски , общински служители , общински съветници, представители на НПО в социалната сфера, граждани на град Левски.
Проф. д-р Кехайов съобщи, че след като бъдат формулирани проблемите на различните региони, сдружение „Клъстер на здравните региони“ ще ги обобщи в открито писмо, което ще бъде изпратено до националните институции и заинтересовани лица от системата на здравеопазването.
На конференцията бяха поставени и разисквани много от наболелите проблеми в здравеопазването, пряко засягащи живота на хората.
Информация и снимки: Община Левски, пресцентър
НАЙ-НОВИ:
- Военнослужещи от Сухопътните войски оказаха помощ за справянето с водната криза в село Татари
- Онлайн празник в ИНУ "Христо Ботев" съвместно с детски градини - снимки
- Община Плевен обявява публичен търг за отдаване под наем на 13 бр. обособени търговски помещения
- Откритата педагогическа ситуация по предприемачество в ДГ "Трети март" – Плевен/снимки/
- От днес в Кнежа стартира благотворителната кампания "Купи и дари"
- Йоана Константинова е четвъртфиналистка на сингъл на турнир от категория J300 в Мексико
- Новият брой на списание "Пламък" е посветен на творци от Плевенския край
- Д-р Илия Крачунов: Жените са по-загрижени за белодробното си здраве от мъжете
- Среща с проф.д.ю.н. Атанас Семов ще се проведе днес в Плевен
- От днес е в ход третата кампания „Безопасно шофиране през зимата“