Успешно представяне на Ева Русева (Спартак Плевен XXI) на европейско първенство по шахмат

14.08.2019 7:31

От 1 до 11 август в Братислава, Словакия се проведе Европейско  първенство по шахмат  за юноши и девойки. В групата при момичетата до 14 години участваха 99 състезателки. Между тях бе и Ева Русева (Спартак Плевен XXI).

Ева започна с победа в първия кръг срещу Емиле Лазарева (Норвегия). Последва загуба срещу една от фаворитките Виктория Кирчей (Русия) и две ремита срещу Силвия Фятакова (Словакия) и Даниела Нягува (Чехия). В петия кръг нашата състезателка постигна втората си загуба в първенството срещу Теодора Алексия (Румъния). Последва обаче силен финал с три поредни победи срещу Ливия Линдщат (Норвегия), Милена Гаспарян (Армения) и Елена Михайлина (Русия). В последния кръг в борба за влизане в първите десет състезателката на Спартак Плевен XXI завърши наравно с Луиза Башилина (Германия) и с 5,5 точки от 9 възможни раздели 17-32 място. Макар да не успя да се класира по-напред, постигнатият положителен резултат е една добра база за по-добро класиране на Световното първенство в Индия през октомври, където Ева Русева ще представя България като нейна шампионка. Преди това шахматистката ще участва и на Открития мехдународен турнир „Тетевен“, както и на Държавното отборно първенство за девойки в Кранево със своя отбор „Спартак Плевен XXI“. Участието на талантливата плевенчанка на Европейското първенство стана възможно благодарение на финансовата помощ на Община Плевен.

Снимкаиинформация: Спартак Плевен XXI