Нови възможности за лечение на онкоболни в последен стадий предоставя ,Сърце и Мозък’
Методите HIPEC и PIPAC дават възможност за контрол и в някои случаи пълно излекуване на считани до момента за неизлечими първични и метастатични злокачествени заболявания на перитонеума
Екипът на отделението по коремна хирургия в ,Сърце и Мозък‘ Плевен
С началото на 2024 г. високотехнологичната ,Сърце и Мозък’ в Плевен стартира програма за лечение на първични и метастатични злокачествени заболявания на периотонеума (обвивката на коремната кухина). В рамките на програмата екип на клиниката по обща и онкологична хирургия премина обучение в един от сертифицираните центрове в Европа в Кастелфранко Венето, Италия. Болницата вече разполага и с най-съвременната апаратура за лечението на този вид заболявания.
„Методите HIPEC (хипертермична интраперитонеална химиотерапия) и PIPAC (интраперитонеална аерозолна химиотерапия под налягане) дават възможност за контрол и в някои случаи пълно излекуване на считани до момента за неизлечими първични и метастатични злокачествени заболявания на перитонеума. Изпълнението на строго определени критерии от пациента е ключово за включване в програмата и получаване на добри резултати от лечението“, информира д-р Емил Филипов, завеждащ отделението по коремна хирургия.
Методът HIPEC представлява локално приложение в коремната кухина на загрят до определена температура разтвор на химиотерапевтик. По този начин концентрацията му в перитонеалната кухина и влиянието му директно върху раковите разсейки се увеличава многократно без това да води до увеличение на страничните ефекти. При някои медикаменти по-високата температура има директен активиращ или повишаващ действието ефект.
При метода PIPAC разтворът на химиотерапевтика се микронизира до определена големина на аерозолните капки и се разпръсква лапароскопски под налягане, което повишава допълнително неговото действие. Методът може да се използва в комбинация със системното медикаментозно лечение и да допълни неговия ефект.
Екипът на клиниката по обща и онкологична хирургия, подготвен да стартира програмата и да предаде своя опит на колегите си, включва д-р Емил Филипов, д-р Илия Фидошев и д-р Васил Нейков.
НАЙ-НОВИ:
- Военнослужещи от Сухопътните войски оказаха помощ за справянето с водната криза в село Татари
- Онлайн празник в ИНУ "Христо Ботев" съвместно с детски градини - снимки
- Община Плевен обявява публичен търг за отдаване под наем на 13 бр. обособени търговски помещения
- Откритата педагогическа ситуация по предприемачество в ДГ "Трети март" – Плевен/снимки/
- От днес в Кнежа стартира благотворителната кампания "Купи и дари"
- Йоана Константинова е четвъртфиналистка на сингъл на турнир от категория J300 в Мексико
- Новият брой на списание "Пламък" е посветен на творци от Плевенския край
- Д-р Илия Крачунов: Жените са по-загрижени за белодробното си здраве от мъжете
- Среща с проф.д.ю.н. Атанас Семов ще се проведе днес в Плевен
- От днес е в ход третата кампания „Безопасно шофиране през зимата“