31 сорта представиха на Открития ден на десертното и виненото грозде в ИЛВ – Плевен (галерия)
Изложба, включваща 31 сорта грозде, узряващи в този период на годината, представи в рамките на Открития ден на десертното и виненото грозде Институтът по лозарство и винарство в Плевен. Както писахме, организатори на традиционната проява са Министерство на земеделието и храните, Селскостопанска академия – София и ИЛВ – Плевен. На вниманието на гостите в изложбата бяха показани и 3 от най-новите сортове грозде на Института, които са в последна година на изпитване в Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол (ИАСАС) към Министерството на земеделието и храните. Това са кандидат-сортовете десертно грозде „Найден“, „Вит“ и „Миро“. От тази година те трябва да бъдат утвърдени от агенцията и догодина ще бъдат патентовани. По думите на проф. Мирослав Иванов, завеждащ отдел „Сортове и сортоподдържане“ в ИЛВ – Плевен, предимството на трите сорта е, че са с отлични органометрични качества и превъзходен външен вид, като според него могат да конкурират всички сортове в направление „Десертно гроздопроизводство“.
Проф. Иванов не скри, че лошото на този етап е липсата на държавна политика в сектор лозарство, която да стимулира производителите на грозде и лозов посадъчен материал. Именно поради тази причина на днешното заседание, което ще се проведе в рамките на на Открития ден на десертното и виненото грозде, ще се опитаме да възродим Лозарския съюз, който беше браншовата организация, защитаваща интересите на лозарите, сподели специалистът от ИЛВ – Плевен. Той изрази надежда, че възраждането на организацията може да се случи още непосредствено след тазгодишната кампания – през октомври или ноември. Разбира се, ще се постараем това да стане тук, тъй като Плевен е центърът на лозарството и лозарската наука, посочи Мирослав Иванов.
Колкото до реколтата тази година, той сподели, че тя ще бъде нормална, въпреки климатичните катаклизми и падналите локални градушки. „Очакванията са гроздето да бъде с добро качество и да остане на същата цена. Проблемът е, че изкупната му цена е сравнително ниска, като с възраждането на браншовата организация целта ни ще бъде именно да има кой да защитава интересите на лозарите и производството да се стимулира. Защото ако преди години България три пъти е била на първо място по износ на десертно грозде, то днес на родния пазар не може да се намери такова“, обобщи проф. Мирослав Иванов.
НАЙ-НОВИ:
- Военнослужещи от Сухопътните войски оказаха помощ за справянето с водната криза в село Татари
- Онлайн празник в ИНУ "Христо Ботев" съвместно с детски градини - снимки
- Община Плевен обявява публичен търг за отдаване под наем на 13 бр. обособени търговски помещения
- Откритата педагогическа ситуация по предприемачество в ДГ "Трети март" – Плевен/снимки/
- От днес в Кнежа стартира благотворителната кампания "Купи и дари"
- Йоана Константинова е четвъртфиналистка на сингъл на турнир от категория J300 в Мексико
- Новият брой на списание "Пламък" е посветен на творци от Плевенския край
- Д-р Илия Крачунов: Жените са по-загрижени за белодробното си здраве от мъжете
- Среща с проф.д.ю.н. Атанас Семов ще се проведе днес в Плевен
- От днес е в ход третата кампания „Безопасно шофиране през зимата“