Деца от Плевен учиха за дъбовите гори в интерактивната класна стая „Земно кълбо“

02.05.2016 14:12

2.05.gori

В интерактивната класна стая „Земно кълбо“ деца от пет града бяха запознати с изключителното значение на дъбовите гори за околната среда. Това съобщиха от пресцентъра на МОСВ. Те научиха колко важна е тяхната ролята в природата и колко необходимо е тяхното опазване не само заради ползите за човека, но и заради оцеляването на техните обитатели. Подвижната класна стая, посетила пет града в България – Плевен, Враца, София, Хасково и Пловдив, е инициатива по проект „Кампания за дъба – събиране на информация и повишаване на обществената осведоменост за дъбовите гори“.
Проектът е финансиран по Програма BG03 Биологично разнообразие и екосистеми на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 и е част от Националната кампания за повишаване на осведомеността и обучение чрез доброволчески и подкрепящи дейности. Програмен оператор на Програма BG03 е Министерство на околната среда и водите. Подвижната класна стая „Земно кълбо“ е интерактивен модел на Земята с диаметър 6,5 м. В нея над 120 ученици имаха възможността да разгледат и научат повече за устройството на планетата, естествените науки, географията и екологията. Проверка на наученото участниците имаха възможност да направят включвайки се в специално разработена онлайн игра с въпроси и отговори.

По проекта „Кампания за дъба – събиране на информация и повишаване на обществената осведоменост за дъбовите гори – ОакС“ са обучени още 10 доброволци, които вече могат да идентифицират дъбовите дървета и тяхното екологично състояние, да определят географските им координати, както и нуждата им от защита или мерки за възстановяване. Над 101 дъбови дървета са идентифицирани от доброволците в района на Черноморското крайбрежие. Събраните от тях данни ще бъдат вписани в регистъра на Вековните дървета на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС). В него от 1948 година до днес са включени над 2147 дървета, които са защитени по Закона за биологичното разнообразие.

#тагове:

НАЙ-НОВИ: