Обучават 30 лишени от свобода в плевенския затвор как да се върнат към живота извън решетките
На 14 и 15 декември затворът в Плевен ще събере 30 лишени от свобода за двудневно обучение, чиято идея е да подпомогне тяхната ресоциализация и подготовката им за живот на свобода след изтичане срока на постановените присъди. Това съобщават от екипа, който реализира проекта „Свобода зад решетките”.
В хода на работа ще се разгледат отношенията между самите лишени от свобода и тези между тях и служителите в затвора. Ще се търси отговор на въпроси като: „ Мога ли да се върна отново в истинния живот или обратно в затвора?“, „Мога ли сам да правя избор, или ще съм вечно подвластен на обстоятелствата?“, „Как семействата на лишените могат да ги подкрепят по време на изпълнение на наказанието и след затвора?“.
С помощта на водещите обучението Георги Милков и Николай Илчев, проект „Свобода зад решетките“ прави поредна крачка към подкрепа на социалната и корекционна работа в местата за лишаване от свобода. Този тип алтернативни и допълващи функциите на социалните инспектори в затвора дейности са в полза на идеята за замяна на силовите форми на въздействие върху осъдените с форми на консултативна и корекционна дейност за тяхното морално и социално подпомагане.
Извършването на престъпление само по себе си вече е ясна индикация за проблеми в социализацията на човек, за нарушената връзка на конкретната личност със социализиращите институции – семейство, училище, обществото като цяло. В този смисъл реинтеграцията на лишените от свобода предполага необходимост от неколкократно увеличени усилия, компенсиращи пропуските в предходните етапи от развитието на индивида.
Идеята на експертите в проекта, които се заемат с обучението на лишени от свобода е, че колкото по-малко от тях се връщат отново в затвора след изтърпяно наказание, толкова „по-евтина” би била наказателната политика за бюджета на всяка държава. Поради тази причина, болшинството работещи в пенитенциарната система, както и външни подкрепящи организации вече приемат, че главна задача в затвора е не просто „охраната и надзора” на лишените от свобода, но и работа по превенция, ресоциализация и въвеждане в затворите на програми за образование и професионална подготовка на осъдените.
НАЙ-НОВИ:
- Военнослужещи от Сухопътните войски оказаха помощ за справянето с водната криза в село Татари
- Онлайн празник в ИНУ "Христо Ботев" съвместно с детски градини - снимки
- Община Плевен обявява публичен търг за отдаване под наем на 13 бр. обособени търговски помещения
- Откритата педагогическа ситуация по предприемачество в ДГ "Трети март" – Плевен/снимки/
- От днес в Кнежа стартира благотворителната кампания "Купи и дари"
- Йоана Константинова е четвъртфиналистка на сингъл на турнир от категория J300 в Мексико
- Новият брой на списание "Пламък" е посветен на творци от Плевенския край
- Д-р Илия Крачунов: Жените са по-загрижени за белодробното си здраве от мъжете
- Среща с проф.д.ю.н. Атанас Семов ще се проведе днес в Плевен
- От днес е в ход третата кампания „Безопасно шофиране през зимата“