25 000 фирми застрашени от дерегистрация по ДДС, ако не платят

14.06.2014 13:38

Директорите на териториалните дирекции на НАП в цялата страна се срещат лично с над 300 фирми, които имат задължения към бюджета за над 100 000 лв. (200 000 лв. за тези от столичната дирекция). На срещите се обсъждат възможностите за обезпечаване на дълговете, включително плащане на части по индивидуални погасителни планове. От фирмите се очаква да платят в двуседмичен срок или да предоставят имущество, с което да гарантират задълженията си и да сключат споразумение за плащане на части.

nap
Междувременно стана ясно, че 25 000 регистрирани по ЗДДС фирми имат повече от 3 невнесени месечни вноски за данъка върху добавената стойност. Законът предвижда възможност те да бъдат дерегистрирани по ЗДДС, ако не платят. Дерегистрацията по ЗДДС е процедура, която може да засегне неблагоприятно търговските дружества, защото ги лишава от възможността да начисляват данъка при доставките си, респ. ограничава правото на данъчен кредит на техните контрагенти. Друга последица от прекратяването на ДДС регистрацията е, че се начислява и внася в бюджета данък за всички налични активи.
В плевенския офис на НАП също се провеждат такива срещи с представителите на дружества с най-голям размер на забавени плащания. Първите десет проведени срещи вече дават своя ефект, като са постигнати договорености за начина на погасяване на задълженията, както и постъпили плащания. Физическите и юридически лица от Плевенския регион с неплатени задължения до 5000 лева, вече получават напомнително телефонно обаждане от служител в офиса. Предишни кампании на приходната администрация са доказали, че това е ефективен метод за подсещане на клиентите да покрият дълговете си към бюджета. Анализите на данните сочат, че след телефонен разговор над 70% от клиентите с просрочени вноски се отзовават и внасят дължимите суми за данъци и осигурителни задължения.

#тагове:

НАЙ-НОВИ: