Що е Културен календар – едно писмо, един отговор, един коментар…

11.12.2013 20:11

Преди няколко дни 55 родители на възпитаници на Балетната школа при читалище “Съгласие 1869″ се обърнаха с писмо до кмета на Община Плевен проф. Димитър Стойков, до председателя на Общинския съвет Дарин Ангелов и до председателя на постоянната комисия „Култура, вероизповедания и младежки дейности” Чавдар Велинов. Поводът за него е предстоящият 60-годишен юбилей на формацията и необходимостта от осигуряване на финансова подкрепа за реализиране на новата й постановка. В момента в школата се обучават повече от 100 деца, колкото едно малко училище, посочват родителите. Според тях, подобна подкрепа не би била самоцелна. „Този акт би създал възможност на повече деца да се занимават с балет, както и по-дълъг живот на великолепните постановки на школата.” – аргументират се те.
След като същото писмо бе публикувано и в някои плевенски медии, днес с имейл, изпратен от прес-центъра на Община Плевен, се получи писмо, носещо заглавие : ОБЩИНА ПЛЕВЕН ПОДКРЕПЯ ЧИТАЛИЩЕ „СЪГЛАСИЕ”, МИСЛИ И ЗА ОСТАНАЛИТЕ КУЛТУРНИ ИНСТИТУТИ.

kultura
Ето и текста на това писмо, под което сме длъжни да отбележим, не стои подписа на никой представител на Община Плевен. Затова, приемаме по презумция, че ако и да не е негов автор, то кметът на Община Плевен носи цялата отговорност за предоставения текст:
«По повод публикуваното в плевенски медии писмо от родители на възпитаници на Балетната школа при читалище „Съгласие 1869” до Кмета на Община Плевен, Председателя на Общинския съвет и Председателя на ПК по „Култура и вероизповедания” с молба за финансова подкрепа за дейността на школата Община Плевен информира следното:
Предоставените през 2013 год. средства от Община Плевен за читалище „Съгласие 1869” са в общ размер на 7 800 лева.
От тях 5800 лева са от Културния календар на Община Плевен – 5000 лева за постановката на балетния спектакъл „Приказка за светофара” и 800 лева за провеждане на конференция, посветена на 145-годишнината от рождението на читалищния деец Петър Ненков.
През настоящата година на читалището са преведени още 2000 лева – по 1000 за балетната школа и за студиото за модерен балет при същата школа с решение на Комисията при Община Плевен за одобряване на критерии и отпускане на средства, постъпили от дарения и спонсорство, за годишни стипендии и еднократни помощи във връзка с участие в мероприятия от национално и международно значение на даровити деца и младежи в неравностойно положение, а също и на деца сираци, чиито родители са загинали при особени обстоятелства.
В проекта на Културния календар за 2014 год., който предстои да бъде обсъден и гласуван от Общинския съвет, за НЧ „Съгласие 1869” са предвидени следните средства:
– за честване на 145-годишнината на НЧ „Съгласие 1869” – 500 лева;
– за честване на 35-годишнинато от създаването на фолклорен ансамбъл „Мизия” с ръководител Михаил Денев – 500 лева;
– за „Поколения” – вечер с възпитаници и преподаватели на Балетната школа при читалище „Съгласие 1869” под ръководството на г-жа Виолета Радева – 500 лева;
– за балетен спектакъл „Приказка за грамофона”, посветен на 60-годишнината на Балетната школа при читалището – 2000 лева.
Именно защото съзнава „… колко важно и отговорно е съхраняването на духовността на нашите деца, днес и утре…”, както се призовава в писмото на родителите, Община Плевен държи да спазва принципа на равнопоставеност на всички културни институти и творчески организации при разпределението на финансови средства за подкрепа на дейността им с убеждението, че всички те имат своя принос за културния облик на града ни и естетическото възпитание на младите поколения.
При заявените от страна на НЧ „Съгласие 1869” 47 200 лева за подкрепа на предложени от тях културни събития през 2014 год. от параграф II на Културния календар / „Съвместни проекти на Община Плевен с културни институти и различни обществени и творчески организации”/, общата предвидена сума за който е 67 600 лева, принципът за равнопоставеност със сигурност не може да бъде спазен.

Нашият коментар:
Уважаеми г-н Кмете, парите, които се предвиждат в общинския бюджет, конкретно за финансиране на събитията от Културния календар на Община Плевен, са парите, платени от плевенчани чрез различните данъци и такси. По тази причина те са в правото си да питат, за какво се дават, но кого се дават, и най-важното – какъв ще бъде ефектът от реализираната, в случая, културна продекция. Плевенчани са в правото си не само да питат, но и да бъдат предварително информирани за тези „планирани разходи” и критерийте за разпределянето им. Нещо повече, те са в правото си да определят, кои да бъдат приоритетите в културния живот на града ни и за какво да се дават пари.
Как, обаче, плевенчани да говорят конкретно, като и да момента, освен членовете на Постоянната комисия по култура и вероизповедания /след изрично тяхно искане/, никой друг в Плевен – правещ или потребяващ културни продукти, не знае, като какво съдържа този „дълбоко засекретен документ”, наречен – Културен календар на Община Плевен.
Изтъкваният като основен аргумент в писмото-отговор „принцип за равнопоставеност”, ще коментираме така: Означава ли това, че за финансиране на стихосбирка на Георги Константинов и за финасиране на стихосбирка на леля Пенка от Бръшляница /да не ни се обижда някоя жена от селото, ако случайно сме съвпаднали името й/ трябва отпуснем една и съща сума от общинския бюджет?…
Бюджетът на Общината е правене на политика. Бюджетът, отпуснат за финасиране и съфинансиране на мероприятия и събития от Културния календар, е правене на културна политика. За да правиш подобна политика ти трябва Стратегия. Трябва ти Стратегия за развитие на културата, съобразена с цялостната Стратегия за развитие на Община Плевен.
Писмото и неговият отговор са „частен случай”. Причината, за да се появи, не е недостигът на пари за култура, а гореспоменатите „слабости” в управлението.
И за да не прозвучи коментарът ни „тенденциозно”, в следваща статия ще Ви направим няколко конкретни предложения, свързани с проекта за Културен календар – съдържанието, смисъла, целите, баланса /не равенството/ и възможността за реализиране на финансиране на проектен принцип – чрез „равнопоставеност в кандидатстване”, но „ през разпределение, с оглед на приоритетите и качеството на предлагания продукт”.
Дотогава Ви предлагаме да отделите един неделен следобед и да се запознаете с това, как го правят това в Русе, Варна, Бургас, Стара Загора, където всички действащи кметове са ваши съпартийци, и вероятно с радост биха Ви и помогнали….

#тагове:

НАЙ-НОВИ: