Изложба за българското: Съвместна инициатива на Библиотеката и МУ-Плевен припомня постиженията ни
Днес при голям интерес във фоайето на Телекомуникационния център на Медицински университет в Плевен бе открита изложбата “И ний сме дали нещо на света”, подготвена от Регионална библиотека “Христо Смирненски” и организирана съвместно с Библиотеката на Медицинския университет в Плевен. С обещание за бъдещи съвместни инициативи, събитието презентираха проф. Макрета Драганова, заместник-декан на факултет „Обществено здраве“, директорът на РБ “Христо Смирненски” Оксана Цветанова и директорът на университетската библиотека Габриел Георгиев.
Изложбата дава възможност на чуждестранните студенти да се докоснат до нашето българско, а и ние, българите, да си припомним, че освен електронни книги има и такива на хартиен носител, връзката с които трябва да продължаваме да поддържаме. Това каза при откриване на изложбата проф. Макрета Драганова, заместник-декан на факултет „Обществено здраве“.
Изложбата показва много любопитни истории, редки изображения и знакови фигури, оставали следа не само в националната, но и в световната история – учени, просветители, писатели, изобретатели, лекари, творци. Това коментира директорът на РБ “Христо Смирненски” Оксана Цветанова, като покани всички на едно голямо пътешествие в познати и непознати страници от българската история.
Заглавието на изложбата е вдъхновено от думите на Паисий Хилендарски – бащата на Българското възраждане. В своята “История славянобългарска”, написана когато България все още е под османско владичество, той се обръща към събратята си, за да ги пробуди за нов живот: “О, неразумний юроде, поради що се срамиш да се наречеш българин? И ний сме дали нещо на света…”
Започва със странстванията по света на художника Борис Георгиев, който в началото на миналия век обикаля Европа, Азия и стига дори до Африка и Южна Америка. Междувременно той свързва съдбата си с личности като Айнщайн, Ганди, Рабиндранат Тагор, Джавархавал Неру… и оставя множество одухотворени картини, богата кореспонденция, лични послания.
Продължава с мистерията на българските космически гласове, сред които е и този на Валя Балканска, излетял в Космоса като част от Златната плоча на “Вояджър”. Но има и много други, участвали в епичното озвучаване на холивудски продукции като “Аватар”, “300”, “Троя” и т.н., за които може да научите от изложбата.
От съвременните пионери отдава почит към Теодосий Теодосиев– Златният учител на България, проследявайки върхови постижения на някои от учениците му. Сред тях е Петко Динев, чиито камери се използват в космическите сателити на НАСА и негови клиенти са всички най-големи компании в областта: Sony, Toyota, Sharp, Panasonic, LG, Samsung, Nippon Paper, Siemens, Carl Zeiss, General Electric.
НАЙ-НОВИ:
- "Никой не е по-голям от хляба" – празник в село Черковица/снимки/
- Вижте културните прояви в Плевен в седмицата 16-22 юни
- Международният театрален фестивал „ШКОЛА“ отново в Плевен с вдъхновяваща програма
- Ивет Горанова: Усещам подкрепата на федерацията, което е важно за всеки спортист
- Отложиха дело срещу мъж, опитал с нож да умъртви трима в Кнежа...
- В Община Левски: Валидираха пощенска марка „100 години от рождението на Георги Парцалев”
- ТРОЛЕЙБУСЕН ТРАНСПОРТ ЕООД – ГР. ПЛЕВЕН обявява публични търгове за продажба на скрап
- ТРОЛЕЙБУСЕН ТРАНСПОРТ ЕООД – ГР. ПЛЕВЕН обявява търгове за продажба на 3 броя МПС
- На 17 юни: пяна парти с много музика, балони, настроение за най-малките в Плевен
- Поредна кампания за събиране на опасни отпадъци организира Община Плевен на 19 юни