Преди 15 години в Плевен: Регионалната библиотека бе открита официално на 15 май
Плевенската Регионална библиотека „Христо Смирненски“ най-сетне получи своята официална благословия. Лентата прерязаха в деня на Празника на Плевен премиерът Бойко Борисов и кметът на община Плевен Найден Зеленогорски.
Строежът на сградата бе започнат преди близо 30 години, но бе замразен, докато не стана общинска собственост и не бе довършен със средства на община Плевен. Зданието е единственото новопостроено за библиотека през последните години в страната.
В словото си кметът Зеленогорски припомни, че след като през 2000-та година правителството реши обектът да бъде даден на община Плевен, строителството му продължи през 2003-та година с бюджетни средства.
Две години по-късно бе завършен първия етап и в експлоатация влязоха сутеренът и първият етаж. Окончателните строителни дейности приключиха през 2009-та година. От общинския бюджет са инвестирани 2,6 милиона лева, а държавата осигури 700 000 лева за оборудването.
„За нас е много важно това, че работата по обекта бе съвместно усилие на общината и държавата. Смятам, че това е правилният подход за решаване на тежки проблеми, включително и такива като незавършено строителство.“, каза плевенският градоначалник.
Библиотеката е разположена на 4 етажа в сграда „Гена Димитрова“, има модерно оборудване, снабдена е с компютри, уникална машина за почистване на книгите и трезор за връщане на прочетените книги по всяко време на денонощието.
Строежът на сградата, в която сега е настанена най-голямата плевенска библиотека, е започнал още през 1982 година. Той спира през 1990 година и чак до 2000 година недовършените стени на сградата обрастват с храсталаци и дървета, да не говорим, че по едно време там можеше и риба да се лови.
Община Плевен поиска от държавата сградата да бъде актувана и да стане общинска собственост, за да може да се търсят варианти за дострояването й. Това бе изключително наложително, тъй като голямата Регионална библиотека, която има огромен книжен фонд, се задъхваше с пръснатите на няколко места отдели. Книгите бяха заплашени от съсипване, при липсата на добро хранилище.
И така през 2003 година община Плевен успя да осигури необходимите средства и да размрази строителството като ангажира активно в това дело и бизнеса на Плевен. Две години по-късно бе завършен първият етап. Готови бяха сутеренът и първият етаж на сградата. Сега там се провеждат сесиите на Общинския съвет, а много от помещенията са отдадени под наем. През 2009 година Библиотеката бе завършена окончателно.
Цяла година отне на библиотечните работници да пренесат огромния книжовен фонд. Книгите бяха почистени със супермодерна машина, която е уникална за Балканите. Библиотеката има два посетителски етажа с над 100 читателски места. 200 души могат да се занимават едновременно без да си пречат един на друг. Книжовният фонд е повече от 550 хиляди тома. Освен уникалната машина за почистване на книги, Библиотеката има 83 компютърни конфигурации и скенер.
Източник: архив, вестник Плевенски вести, май, 2010 година
НАЙ-НОВИ:
- Девет месеца условно и парична глоба за инспектор към РСПБЗН - Плевен
- Артистичният дух на Парцалев живее с таланта на артистите от ТС „Рицар на смеха“ при НЧ „Георги Парцалев -1901“
- Мярка „Домашен арест“ и поставянето на гривна за проследяване за кмета на село Божурица
- С празнична програма приключи учебната година за четвъртокласниците в ИНУ „Христо Ботев“ – Плевен - снимки
- Второто издание на фолклорния събор „Кайлъшка шевица“ събира малки и големи на 21 юни на Мечата поляна
- В Плевен вече отнемат временно електрически тротинетки, управлявани в центъра
- Абитуриентите плащат сами здравните си осигуровки през летните месеци
- ИСС: Недекларираният труд остава едно от най-сериозните проявления на проблемите при сезонната заетост
- Агенция по заетостта: Над 15 000 наети и спад на безработицата – май в числа
- Мълчание след насилието: само 1 от 10 родители търси помощ, когато детето им пострада