Интердисциплинарните уроци – възможност за развитие на креативното мислене и превръщане на идеите в реалност

14.05.2025 11:39

От 8 до 10 май 2025 г., Професионална гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ – гр. Плевен за поредна година беше домакин на мобилност по Национална програма „Иновации в действие“, Модул 2 „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между училищата“. Тази година партньори са ПГПЧЕ „Екзарх Йосиф“ – гр. Разград, СУ „Васил Левски“ – гр. Троян и СУ „Свети Свети Кирил и Методий“ – гр. Сърница. Мобилността има за цел да популяризира иновации на тема: „Иновации и партньорство за успешно училище“. Гостите бяха посрещнати по стара българска традиция с погача и шарена сол и топло  приветствани от г-жа Маринова – директор на гимназията. Учителите и учениците от партньорските училища разгледаха кабинетите и се запознаха с материалната база, като останаха впечатлени от създадената модерна, съвременна и позитивна образователна среда.

В следобедните часове на първия ден гостите наблюдаваха иновативен интердисциплинарен урок на тема „Туристическите атракции, основани на културното нематериално наследство на траките“ с 10. Г клас, обединяващ предметите история и цивилизации, рекламна графика, анимация в туризма, музика и термални процедури. Гост на урока беше и г-жа Яна Личева – старши експерт по природни науки и екология в РУО – Плевен. Учениците представиха информация, свързана с обичаите и традициите на траките, пренесени в съвремието и тяхното приложение в туристическата анимация, предварително поставена от учителя като задачи за самостоятелна работа по групи. Чрез анимация бяха представени обичая Сирни Заговезни, разигран от ученици, облечени като кукери и нестинарския обичай, представен впечатляващо и атрактивно от танцовия състав към гимназията „Алеко пее и танцува“. Чрез филм, заснет от ученици, гостите се запознаха с една от най-разпространените храни на траките – медът и неговото приложение днес в масажите и апитерапията. Урокът завърши с дегустация на различни видове хляб и други храни, наследство от траките, приготвени от сръчните ръце на г-жа Мария Иванова от село Асеново, носител на приз „Пазител на традициите“. Всичко това бе онагледено с табла и постери, професионално изработени от възпитаниците ни – специалност Рекламна графика.

През втория ден в рамките на иновативен урок „Екохотел Алеко“ ученици от 11 клас с професии „Хотелиер“ и „Дизайнер“ представиха пред гостите впечатляващ проект за зелен и устойчив хотел, разположен в сърцето на Национален парк „Кайлъка“. Концепцията, разработена от тях с професионализъм и креативност се основава на реални нормативни изисквания и включва всичко – от архитектурна и ландшафтна визия до интериор, екологични технологии и социална отговорност. Екипите от ученици приложиха знанията си за устойчив туризъм, създавайки място, което не просто приема гости, а ги вдъхновява. Идеята на бъдещите хотелиери и дизайнери беше подкрепена от гост лектор Васил Савков, управител на „Парк хотел Кайлъка“, където се проведе иновативния урок.

В дните на мобилността гостите от трите училища разгледаха и се запознаха с историческите и културни забележителности на нашия град, като туристически гидове им бяха ученици от 11 клас на специалност „Екскурзоводско обслужване“.

#тагове:

НАЙ-НОВИ: