В ,Сърце и Мозък‘ отбелязаха Световния ден за борба с бъбречните заболявания
Световният ден за борба с бъбречните заболявания бе повод за проведената днес в ,Сърце и Мозък‘ работна среща на журналисти с проф. д-р Васил Тодоров и лекарите от неговия екип – д-р Айгуля Акишева, д-р Павлина Димова, д-р Емилия Христова и д-р Гергана Тодорова. Специалистите от високотехнологичния болничен комплекс са доказали медицинската си експертиза и това е само една от причините отделението по хемодиализа да бъде предпочитано място за лечение на пациентите от региона. „Екипът ни отчита нарастване на броя на консултациите в нефрологичните кабинети, в които помощ търсят все по-млади пациенти с бъбречна недостатъчност. Статистиката по отношение на бъбречните заболявания става все по-тревожна с всяка изминала година“, сподели пред журналистите проф. Васил Тодоров, началник на отделението по хемодиализа.
„Понастоящем 1 от 10 души в Европа има намалена бъбречна функция, като голяма част от тези хора не знаят, че имат заболяване. Честотата на хроничната бъбречна недостатъчност е около 10% в общата популация, което означава, че броят на всички болни по света е около 800 милиона, а в България те са вероятно около 700 000, като диагнозата не е поставена при всички. Основни причини за развитието на хронична бъбречна недостатъчност особено след КОВИД-19, са артериалната хипертония и захарния диабет“, посочи на срещата с журналисти проф. д-р Васил Тодоров.
Хроничната бъбречна недостатъчност засяга повече от 850 млн. души в света към 2019 г. и е причина за смърт повече от 3 млн. от тях. Понастоящем хроничната бъбречна недостатъчност се нарежда на 8-о място като причина за смърт, но се прогнозира, че към 2040 г. ще заеме 5-о място.
Най-честите рискови фактори за развитието на хронична бъбречна недостатъчност са: високо кръвно налягане, захарен диабет, затлъстяване, увеличена консумация на сол, наследствено предразположение, злоупотреба с някои медикаменти, други хронични заболявания.
„Необходимо е да се повиши осведомеността за бъбречното здраве в обществото, да се извършват регулярни профилактични изследвания особено при пациенти със съпътстващи заболявания, за да се откриват рано хроничните бъбречни болести. Грижата за бъбреците е инвестиция за дългосрочно здраве и по-добро качество на живота“ – допълни проф. Тодоров.
Тази година денят е под надслов „Добре ли са бъбреците ви? Открийте навреме, запазете бъбречното здраве“.
На снимката от ляво надясно: д-р Айгуля Акишева, д-р Павлина Димова, проф. Васил Тодоров, д-р Емилия Христова, д-р Гергана Тодорова
НАЙ-НОВИ:
- В Плевен: Боксов клуб "Мизия 80" с престижно второ място на ДЛОП за ученици!
- На 16 март, преди 112 години, Четвърти пехотен плевенски полк бележи славна победа в боевете при Акалан
- Облачно време днес в Плевен, максималните температури ще са между 20° и 22°
- 16 март – Международен ден на астрономическите обсерватории
- На 16 март имен ден празнуват Жельо, Вильо, Савин
- Плевенчанин оглави национална футболна инициатива на Христо Стоичков
- Футболните отбори на ОУ „Васил Левски“ и ПГЗ „Стефан Цанов“ ще представят Кнежа на областния етап
- Райски газ, електронни устройства, тип вейп и марихуана са иззети при три проверки в Плевен
- 15 март е Ден на здравния инспектор в България
- Облачно и много топло време днес в Плевен, максимални температури - между 26° и 28°...