В Плевенски окръг през 70-те: Създаването на опитни полета към училищата предизвикало особен интерес

11.03.2025 11:09

Във връзка с постановление на Министерския  съвет с № 54 от 25 ноември 1968 г.  в тогавашния Плевенски окръг се изгражда система за развитие на  техническото и научно творчество на младежите. Тя включвала няколко подотдела – Окръжна станция на младите техници, Окръжна станция на младите агробиолози, клубове за техническо и научно творчество в училищата. Цялата им дейност била подчинена на основната задача – запознаване с постиженията на съвременната наука и техника и  правилно професионално ориентиране. Учебната работа се осъществявала чрез различни форми: кръжоци по наука и техника, сформиране на отбори по математика и физика, конференции, конкурси, викторини. Създаването на опитни полета към училищата предизвиквало особен интерес от страна на учениците. Организирали се летни лагери по наука и техника и работа в опитно-производствения участък на Окръжната станция на младите агробиолози по определен график. Младежите били настанявани в стара постройка в покрайнините на града. Станцията била свързана с уличната мрежа чрез черен път, което създавало големи трудности за идването на учениците, но въпреки неудобството го посещавали. Разполагали с 96 дка. и 600 кв. м. обработваема земя, която била разделена на участъци и всяко училище имало участък, за който се грижело през цялата година. Провеждали и часове по ботаника.

В лозарския комплекс били застъпени всички сортове лози, отглеждани в окръга. Към овощния комплекс бил създаден палметен участък за декоративни растения. За обработка на площите разполагали с техника и селскостопански машини. Ентусиазмът на младите агробиолози бил голям и в плановете за подобряване на условията­­предвиждали да построят лаборатория, експериментална оранжерия, учебна площадка, оросителна система и архитектурно оформление на парка, метеорологична и географска площадка, подземен канал за поливане на опитното поле, създаване на лесопарк и ремонтна работилница. На територията на станцията бил приложен експериментално полски опит: „Проучване влиянието на двуредовата лента и едноредовото засаждане при различни вътрередови разстояния на засаждане върху вегетативните и репродуктивни прояви на крушовия сорт ВИЛЯМ БОБЕЙ на подложка дюля А“ с практическо значение за нашето овощарство.

Окръжният център за техническо и научно творчество на младежите координирал и ръководел дейността на отделите, осъществявал взаимодействие със стопанските и научни организации на територията на тогавашния окръг, осигурявал квалифицирани преподаватели.

Дейността на Окръжната станция на младите агробиолози съдействала учениците да повишат своите знания в областта на биологията, селското стопанство, горското стопанство и защита на природата чрез кръжоци и масови мероприятия със състезателен характер: „Млад агробиолог“, „ Млад овчар“, „Млад овощар“, „Млад тракторист“, „Млад животновъд“. Чрез тях развивали сред младежите  природолюбителски умения и качества. Опазването на природата, нейното възстановяване и обогатяване, грижата на човека за средата, в която живее и черпи необходимите блага за своето съществуване придобиват особена важност сред учащите се. В град Плевен имало през 70-те години 12 команди „Зелени патрули“. От април до края на юни всяка събота и неделя в парк „Кайлъка“ и „Скобелев парк“ можело да се видят със зелени униформи с емблема на природозащитници, млади хора, които бдели за опазване на зеленото богатство.

Пепа Митева

Главен специалист в ОДА – Плевен

Използвани документи:

ф. № 980, оп. № 1, а.е. №№ 1, 3, 4

ф. № 547, оп.№ 55, а.е. № 178

 

#тагове:

НАЙ-НОВИ: