Д-р Силвия Ганева: Учим пациентите с диабет и техните близки как да живеят пълноценно
14 ноември – Световен ден за борба с диабета
Д-р Силвия Ганева, началник на отделението по ендокринология в ,Сърце и Мозък‘ Плевен: Учим пациентите с диабет и техните близки как да живеят пълноценно
Визитка: Д-р Силвия Ганева-Тодорова е водещ специалист по ендокринология и болести на обмяната. Има специалност и по вътрешни болести, както и магистърска степен по „Обществено здраве и здравен мениджмънт“. През 2022 г. защитава докторска теза по ендокринология и има присъдена научна степен Доктор по медицина.
Д-р Ганева редовно участва в обучението на български и чуждестранни студенти по медицина.
Основните ѝ интереси са в областта на диабетологията, неинфекциозните заболявания, протичащи с нискостепенно хронично възпаление. Има дългогодишен опит в приложението на съвременните методи за диагностика, лечение и обучение на пациенти със захарен диабет.
– Д-р Ганева, все повече се говори за „епидемия“ от диабет. Какво показва статистиката в световен мащаб? Доколко България е засегната от негативната тенденция?
Около 422 милиона души по света имат захарен диабет, а 1,5 милиона смъртни случая се дължат пряко на диабет всяка година. Броят на случаите и разпространението на диабета непрекъснато се увеличават през последните няколко десетилетия. По експертна оценка на СЗО се очаква случаите на диабет да достигнат до 578 милиона до 2030 г. и 700 милиона до 2045 г.
Най-широко разпространен е захарният диабет тип 2 – той засяха около 90% от пациентите. За него е характерна фамилност, често наличие на затлъстяване и инсулинова резистентност. Сред тези пациенти рискът от развитие на сърдечносъдови и мозъчносъдови заболявания е изключително висок.
У нас през 1996 – 1997 г. около 2% от възрастното население (над 20 годишна възраст) е имало захарен диабет тип 2; днес – около 8-9%. В България в момента има около 500 000 души със захарен диабет. Още толкова имат предиабет.
– Каква е ролята на Световния ден за борба с диабета – 14 ноември?
– Световният ден за борба с диабета се отбелязва всяка година на 14 ноември рожденият ден на Фредерик Бантинг, който заедно с Чарлз Бест през 1921 г. откриват животоспасяващото лечение за захарен диабет тип 1 – инсулина. Създаден е от Международната диабетна федерация (IDF) с цел да повиши осведомеността за това важно и социално значимо заболяване, с което милиони хора по света живеят всеки ден.
В периода 2024-2026 г. темата на Световния ден за борба с диабета е „Диабет и благополучие“. Усилията на световната здравна общност са насочени към осигуряване на адекватен достъп до здравна грижа за всеки пациент със захарен диабет и даването на шанс всеки с диабет да живее добре.
– На какво учите вашите пациенти и техните близки в училището по диабет, което вече се превърна в традиция в болницата?
– В знак на съпричастност към всички пациенти с диабет и техните близки, лекарите от отделението по ендокринология в ,Сърце и Мозък‘ Плевен организираме за втори път в рамките на един месец училище по диабет.Тук учим пациентите и техните близки да познават заболяването си, да знаят и редовно да проследяват показателите в кръвта, които определят контрола на диабета. Получават ценни съвети за правилно хранене и физическа активност, работа с глюкомер и инжектиращи устройства. Дават се насоки кога и какви специалисти трябва да посещават с цел ранна профилактика и повлияване на хроничните усложнения на диабета като диабетна ретинопатия, полиневропатия, нефропатия.
Информация и снимки: ,Сърце и Мозък‘ Плевен
НАЙ-НОВИ:
- Кметът на Кнежа: Предприемаме реални действия срещу водната криза в Бреница
- Община Плевен: „Продължавамe промяната“ използват темата с безводието за политически и личен пиар
- Ученици от ОУ „Христо Ботев“ - село Пелишат се срещнаха с известния български актьор Юрий Ангелов
- Инициативи за здраве в ДГ „Надежда“ - Плевен /снимки/
- Възстановено е движението по пътя Плевен – Ботевград в района на Радомирци
- Община Долни Дъбник поставя специалната кутия за писма до Дядо Коледа
- Премиерът Главчев: Боеспособността, модернизацията и превъоръжаването на Българската армия са ключова задача
- Обявена е нова защитена местност „Арвалийка“ в землището на плевенското село Къшин
- В МУ-Плевен: VIII национален конгрес по фармакология, клинична фармакология и терапия
- Магията на приготвянето на хляба оживя в ИДГ „Гергана“ – Плевен/снимки/