Създадоха общи дигитални продукти в изпълнение на иновативен проект по ПРСР 2014 – 2020 г.
Сдружение с нестопанска цел “МИГ Белене-Никопол“, съвместно със СНЦ „МИГ Лясковец-Стражица“, СНЦ „МИГ Самоков“ и СНЦ „МИГ Троян, Априлци, Угърчин“ създадоха общи дигитални продукти в изпълнение на иновативен проект за вътрешнотериториално сътрудничество „Дигитална местна общност – иновация за живи селски райони! Това е твоя Live! Дигитален хъб и мобилно приложение за промотиране на характерни за местните територии и общности ресурси“ съгласно Административен договор № РД 50-186/21.09.2023 г. по подмярка 19.3 „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие” от ПРСР 2014 – 2020 г.
Четирите местни инициативни групи осъществиха съвместни дейности с принос към устойчивото развитие на своите местните общности и създадоха общи продукти по проекта – дигитален хъб, мобилно приложение и защитена европейска колективна марка, които осигуряват пълноценно и широкоспектърно популяризиране на ресурсите на всички територии, участващи в проекта.
Изпълнението на този проект има за основна цел постигането на устойчиво местно развитие на селата и тяхното възстановяване чрез създаване на условия за популяризиране и промотиране на селския живот, бит, култура посетителски и инвестиционни ресурси по иновативен начин в съвременна дигитална среда. Селските райони в Европа и в България, като част от европейското семейство, претърпяват бързи промени, красотата и жизнеспособността на българските села се възражда. Териториите на МИГ имат необходимост от нов подход за популяризиране, за по-широко представяне и сприятеляване с градското население. През последните години има тенденция за възраждане на традиционните български ценности, за опознаване на селския бит, ежедневие и култура, които все още се съхраняват в автентичен вид в българските села. Изпълненият проект обедини идеите и мотивацията на 4-ри Местни инициативни групи с различна локация в България за популяризиране на селските райони по иновативен начин чрез изграждане на дигитални местни общности, включително създаване на дигитален хъб и мобилно приложение за промотиране на характерни за местните територии и общности ресурси.
Най-същественият резултат от проекта беше създаденото дигитално пространство за споделяне и популяризиране на живота в териториите в дигитален хъб с информация.
Дигиталният хъб е свързващо и комуникационно място, създадено с цел подобряване на дигитализацията и създаване на подходяща иновативна среда за развитие на териториите на МИГ и на общностите в тях и е с адрес https://smartruraldigital.eu. Той има стратегическа роля в изграждането на умения и намирането на иновационни съвременни решения за проблемите на секторите от територията на МИГ, достъпни за широка аудитория заинтересовани страни.
В Дигиталният хъб са създадени рубриките:
Територии /от падащи менюта/ – териториите на четирите Местни инициативни групи :
– Територия Лясковец -Стражица
– Територия Самоков
– Територия Белене -Никопол
– Територия Троян -Априлци –Угърчин
Градове – представена е информация за градовете Лясковец,Стражица, Самоков, Белене, Никопол, Троян, Априлци и Угърчин.
Представена е информация за всички села в рубриките: „Обща информация“, „Галерия“, „Интересно за селото“, „Актуални събития“, „Забележителности“, „Свободни сгради и имоти“ и „Местен бизнес“.
В дигиталният хъб са представени всички ресурси на населените места в териториите на МИГ. Там има инструменти за комуникация и създаване на партньорства за развитие. Това е пространство с инвестиционни ресурси и профили на населените места, с представяне на ресурсите от всички сектори на развитие. Целта на хъба е да обедини и свърже всички елементи от развитието на населените места на териториите на 4 МИГ, включително проучвания, производство, маркетинг и продажби и др.
Хъбът предлага видео записи от местата, забележителностите им, събития от териториите и обучения, като Администраторите ще могат да добавят видео записи от минали събития, а потребителите ще могат да гледат направените записи, като разполагат с опция за споделяне към социалните мрежи.
Създадените дигитални местни общности ще са от полза за привличане на нови собственици на дигитални продукти и тяхното представяне под знака на марката за дигитални продукти. Популяризираните традиционни селски дейности след неговото приключване ще продължат да се увеличават с нови включвания.
По проекта е създадено и мобилно приложение, включващо най-общо карта на местни посетителски обекти, забележителности, занаяти, обекти с местни продукти и др.
Основните функционалности на приложението са туристическа карта, маршрутизатор и информация относно природното и културно наследство. Туристическата карта включва обща информация за интересни места и дейности в дадена област. Маршрутизаторът помага на потребителя да създаде маршрут от едно място до друго, като се обработва информация за транспортни средства, разстояние и време на пътуване. Информацията относно природното и културно наследство включва описания и интересни факти за известни паметници, забележителности и други места свързани с териториите. Допълнителни функции на мобилното приложение включват възможност за оценка на местата и дейностите, както и за коментари и обмен на информация с други потребители чрез социални мрежи. Възможно е изтеглянето на отделни райони на картата за офлайн използване, както и за локализация на потребителя чрез GPS. Приложението се поддържа на два езика – български и английски, като е наличен превод на информацията на двата езика.
Платформата има прост и удобен интерфейс, който позволява лесно навигиране и използване на функционалностите й. Има навигационно меню с опции за туристическа карта, маршрутизатор, информация относно природното и културно наследство. На туристическата карта е визуализирана информацията с интерактивно меню, което отваря подробности за всяко място. Маршрутизаторът показва оптималния маршрут на картата с възможност за редактиране на точките на старт и финиш. Информацията относно природното и културно наследство е бъде представена в текстов и графичен формат, с възможност за използване на галерия със снимки.
Хъбът и мобилното приложение осигуряват свързаност с общности като Facebook, Instagram, YouTube, Tik Tok и други приложими обществени мрежи и канали за комуникация, насочени към популяризиране селския начин на живот, със Selo.BG® – официален сайт на Асоциация на българските села, и групи във фейсбук с подобна насоченост.
Всички дигиталните материали се публикуват на новосъздадените по проекта дигитален хъб /Дигитален хъб – https://smartruraldigital.eu/, мобилно приложение, както и в профилите на проекта в социалните мрежи, на следните адреси:
Facebook – https://www.facebook.com/SmartRuralDigital,
Instagram – https://www.instagram.com/smart_rural_digital/,
Youtube https://www.youtube.com/@SmartRuralDigital
TikTok – https://www.tiktok.com/@smart_rural_digital.
Посетете ни там и нека с общи усилия да популяризираме живота в селските райони!
Екип на МИГ Белене-Никопол
www.eufunds.bg, www.mig-bn.eu,
Настоящият документ е изготвен в изпълнение на проект „Дигитална местна общност – иновация за живи селски райони! Това е твоя Live! Дигитален хъб и мобилно
приложение за промотиране на характерни за местните територии и общности ресурси“ за вътрешнотериториално сътрудничество по подмярка 19.3 „Подготовка и
изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие” от ПРСР 2014 – 2020 г.,
Процедура BG06RDNP001-19.607., Административен договор № РД50-186/21.09.2023г.,
НАЙ-НОВИ:
- „Синя зона“ в Плевен няма да работи на 10 декември
- Община Плевен обявява публични търгове за отдаване под наем на общински нежилищни имоти
- Община Плевен обявява публичен търг за отдаване под наем на общински нежилищни имоти
- Областният управител уважи тържеството по повод 70 години ПГХВТ „Луи Пастьор“ - Плевен
- Община Плевен подава ръка на 20 благотворителни каузи през декември
- Плевенски футболни съдии ще свирят дербито на Североизток във Втора лига
- Георги Глогов със самостоятелна изложба във фоайето на зала „Катя Попова“ - снимки
- Спортни надпревари, посветени на Освобождението на Плевен, ще се проведат тази седмица
- След "Сторгозия" и ж.к. “Дружба“ днес остава без вода...
- Кметът отправи запитване до ВиК - Плевен след постъпили сигнали за неспазване на отменения режим