,Сърце и Мозък‘ Плевен става първата в България база за обучение по нова високоспециализирана дейност в неврологията
Клиниката по нервни болести в ,Сърце и Мозък‘ Плевен вече е база за обучение по нова високоспециализирана медицинска дейност – „ЕЕГ и ЕЕГ невромониториране в условията на интензивно отделение“. Така болницата първа в България отговаря на новите тенденции и развитието на медицинската наука, като изпълнява изискванията на Европейската академия по неврология (EAN) и Европейското дружество по анестезиология и интензивно лечение (ESAIC). Това е поредната голяма крачка в борбата с инсулта, наред с другите мозъчни разстройства като мозъчен тумор, увреждане на мозъка от нараняване на главата, мозъчна дисфункция, възпаление на мозъка, нарушения на съня, концентрацията или паметта, продължително главоболие.
Дейностите, свързани с обучението, се осъществяват от проф. д-р Пламен Божинов, началник на клиниката по нервни болести, проф. д-р Камелия Цветанова, ръководител на катедра „Анестезиология и интензивно лечение“ в Медицински университет – Плевен, и д-р Владислав Генов, началник на отделението по анестезиология и интензивно лечение в ,Сърце и Мозък‘ Плевен.
Съставът на комисията и базата за обучение са утвърдени със заповед на ректора на МУ Плевен, проф. д-р Добромир Димитров. Първото обучение ще се проведе на 23 ноември 2024 г. в болницата.
„Нашият клиничен опит с повече от 100 пациенти, проследени чрез ЕЕГ невромониториране за последните две години в клиниката по анестезиология и реанимация, както и проведените от моите екипи в продължение на 19 години 186 ЕЕГ изследвания при 77 потенциални донори за доказване или отхвърляне на мозъчна смърт, ни дават стабилна практическа и теоретична основа за провеждането на обучението и създаване на високоспециализираната дейност в областта на медицината в България“, информира проф. д-р Пламен Божинов.
У нас липсва подобно обучение и утвърдена клинична практика по отношение на проследяването и даването на адекватна прогноза при т.нар. „заболявания на съзнанието“ (DoC, Diseases of Consciousness).
Болниците ,Сърце и Мозък‘ в Плевен и Бургас разполагат с модерна апаратура, включваща транскраниални магнитни стимулатори и прилагат най-новите техники на високочестотна репетитивна транскраниална магнитна стимулация, подобряващи състоянието на пациентите с нарушения на съзнанието. Предстои да получат и последното поколение апаратура за транскраниална магнитна стимулация, позволяваща високочестотна стимулация до 200 Hz. Тази апаратура ще бъде комбинирана с най-ново поколение електроенцефалографски (ЕЕГ) и елекромиографски (ЕМГ) апарати, позволяващи в реално време определяне на моторния евокиран потенциал (моторния отговор) и мястото на стимулация върху мозъчната кора.
На снимката: Д-р Владислав Генов, началник на отделението по анестезиология и интензивно лечение
Информация: ,Сърце и Мозък‘
НАЙ-НОВИ:
- Математическа гимназия „Гео Милев“ - Плевен чества патронния си празник - снимки
- 4-годишна ефективна присъда за джебчия, откраднал портфейла на шофьор на автобус в Плевен
- Окръжна прокуратура-Плевен задържа 6 лица, след проведена спец-операция за разследване на организирана престъпна група
- Фермерският пазар в Плевен с първо издание за годината този петък - 17 януари
- Приключва основният ремонт на участък от ул. „Самуил“ в Плевен
- След сигнали: Поредица от проверки за бракониери в реки и язовири в Плевенско
- НЧ „Илия Бешков 1898“ гр. Долни Дъбник започва работа по проект „Бешкови потомци – пеят и танцуват“
- Община Гулянци разширява базата на Социалния патронаж със средства от МТСП и собствения бюджет
- За седмица: Двойно се повиши заболяемостта от грип в Плевен
- Днес: нарушено водоподаване в райони на Плевен, Кнежа, Червен бряг и Долни Дъбник