Църквата почита днес Свети апостол Яков Алфеев
Свети Яков Алфеев бил брат на свети апостол и евангелист Матей, и един от дванадесетте ученици на Иисус Христос. Споменава се винаги с презимето си, за да се различава от другия апостол с име Яков – Яков Зеведеев, брат на свети Йоан Богослов.
След като на празника Петдесетница Светият Дух слязъл над апостолите, те тръгнали да изпълняват заръката на своя Учител: „Идете, научете всички народи, като ги кръщавате в името на Отца и Сина, и Светия Дух, и като ги учите да пазят всичко, което съм ви заповядал“ (Мат. 28:19-20).
Яков Алфеев бил усърден в делото на християнската проповед. Той проповядвал в страните на изток и на юг от Палестина, сеел в човешките сърца животворното Божие слово и се погрижил за разрастването на благочестието, като давал преди всичко личен пример със своята саможертвена любов към хората. През целия си живот носил кръста си и вървял по стъпките на своя божествен Учител и Господ, Когото последвал и в смъртта: бил прикован на кръст и така предал душата си на Бога.
информация: интернет
НАЙ-НОВИ:
- С 23 златни медала стартираха годината състезателите на СК по карате „Спартак 14“ – Плевен
- Росица Денчева спечели първа титла в кариерата си от турнирите ITF за жени
- Първо място за ученик от МГ „Гео Милев“ – Плевен на състезание по „Гражданско образование и международно сътрудничество“
- На 23 март 1869г. Петко Славейков основава Българско благодетелно братство „Просвещение“
- Термопомпи въздух-вода: Как да ги експлоатирате за максимален ефект
- Сребърни медали за момичетата на СКШ "Плевен XXI" от Държавното първенство по ускорен шах
- Почитаме Света Лидия – първата християнка в Европа
- И днес облачно и топло време в Плевен, максималните температури ще са между 16° и 18°
- Днес е Трета неделя на Великия пост – Кръстопоклонна
- 23 март – Световен ден на метеорологията