Гинеколози от ,Мама и Аз’ Плевен извършиха изключително сложна операция – снимки
Екип от гинеколози от отделението по Обща и онкологична гинекология, ръководен от д-р Александър Любенов, д.м., успешно извърши рядка и сложна оперативна интервенция с роботизираната система Da Vinci със запазване на детеродните органи при пациентка с рак на маточната шийка.
Жената е на 27 години, без бременности до момента на поставяне на диагнозата. Насочена е към отделението за уточняване и лечение, след преглед по повод оплаквания от кръвотечение. Извършени са стандартни процедури за диагностика, след които се поставя диагнозата рак на маточната шийка. Предвид тежестта на диагнозата и силното желание за запазване на детеродните способности, е предприета допълнителна диагностика, включваща хистероскопия, както и скенер и магнитно-резонансно изследване. За щастие допълнителните изследвания показват, че заболяването е в начален стадий. Предвид възможностите и ресурсите, с които разполагат специалистите във високотехнологичната ,Мама и Аз’ Плевен, е взето решение за роботизирана радикална трахелектомия – отстраняване само на маточната шийка, но със запазване на маточното тяло и яйчниците.
„За щастие изследваните лимфни възли бяха негативни и успяхме да завършим започнатото до края, както и да получим негативен за туморни клетки траен препарат от отстранената маточна шийка и околната тъкан. Пациентката се възстанови изключително бързо, резултатите са добри, няма да подлежи на лъче- или химиотерапия. Обнадеждени сме, че усилията ни си заслужават и се надяваме на още по-добри новини в скоро време. Предстои проследяване и евентуално опити за бременност с репродуктивни технологии, а защо не и по нормален път. Благодаря на всички колеги и цялото ръководство на високотехнологичния комплекс ,Мама и Аз’ Плевен за подкрепата и възможността да извършваме прецизна хирургия за по-добро бъдеще”, с радост информира д-р Любенов.
Ракът на маточната шийка е едно от най-честите злокачествени заболявания при жени в репродуктивна възраст. В световен мащаб той се нарежда на второто място сред пациентките с онкологична диагноза на възраст между 20 и 45 години. Основна причина за възникването на цервикалния карцином е инфекцията с HPV (човешки папиломен вирус), която в повечето случаи се предава по полов път. В България честотата на заболяването показва трайна възходяща тенденция, като през последните години броят на жените с доказана диагноза достига 1100-1200 случая годишно, а смъртните случаи са между 300 и 400. Това означава, че всеки ден в България от рак на маточната шийка умира по една жена, а други три се диагностицират със заболяването. Макар цервикалният карцином в ранните стадии да е най-често безсимптомен, като основно оплакване при пациентките се отчита необичайното вагинално кървене – след полов контакт, между менструациите или в периода след менопаузата. Такъв тип кървене не означава задължително, че жената е с рак на маточната шийка, но тя трябва да бъде прегледана и уточнена възможно най-скоро.
Ранното поставяне на диагнозата рак на маточната шийка обикновено позволява ефективно лечение чрез извършване на определен вид оперативна интервенция. Тя зависи както от вида и стадия на заболяването, така и от възрастта и репродуктивните намерения на жената. Изборът на адекватна стратегия е съществен момент за успешното лечение, което обикновено се осъществява от мултидисциплинарен екип, включващ онколози, лъчетерапевти, анестезиолози и хирурзи. Стандартното поведение включва отстраняване на матката с шийката, тъканта около маточната шийка, горната част на влагалището и голяма част от тазовите лимфни възли. Очевидно е, че този тип лечение не позволява бъдещо раждане.“
През последните 15 години онкогинеколозите търсят начини за запазване на репродуктивните способности на пациентките при лечение на инвазивен рак на маточната шийка. Тъй като все повече жени отлагат раждането, запазването на репродуктивната функция се превърна във важно съображение. Роботизираната технология е едно от най-обещаващите и бързо развиващи се постижения на XXI век, с потенциал да има значителен принос към репродуктивната хирургия и запазването на фертилитета. Крайъгълният камък в съвременния подход при ранните стадии на рак на маточната шийка е синхронизираната последователност между своевременното откриване, ефективността на лечението и възможността за запазване на детеродните органи.
За повече информация:
НАЙ-НОВИ:
- Военнослужещи от Сухопътните войски оказаха помощ за справянето с водната криза в село Татари
- Онлайн празник в ИНУ "Христо Ботев" съвместно с детски градини - снимки
- Община Плевен обявява публичен търг за отдаване под наем на 13 бр. обособени търговски помещения
- Откритата педагогическа ситуация по предприемачество в ДГ "Трети март" – Плевен/снимки/
- От днес в Кнежа стартира благотворителната кампания "Купи и дари"
- Йоана Константинова е четвъртфиналистка на сингъл на турнир от категория J300 в Мексико
- Новият брой на списание "Пламък" е посветен на творци от Плевенския край
- Д-р Илия Крачунов: Жените са по-загрижени за белодробното си здраве от мъжете
- Среща с проф.д.ю.н. Атанас Семов ще се проведе днес в Плевен
- От днес е в ход третата кампания „Безопасно шофиране през зимата“