Отлично представяне на състезателите на плевенския шотокан клуб Спартак 14  на Европейското първенство

10.04.2023 8:19

12 отличия в индивидуалните участия донесоха нашите спортисти. В конкуренцията на над 1200 участници от трите състезателни дни – 31 март, 1 и 2 април 2023 г., в италианския град Лигняно Сабиадоро, състезателите от плевенския шотокан клуб Спартак 14  се завърнаха с изключителни успехи от Европейското първенство и купа по Шотокан карате-до за 2023 г.

Ето и резултатите от индивидуалните дисциплини:

Росица Донева – златен медал, дисц. кумите шобу ипон при 14-15 г. девойки на Европейската купа . Росица се класира първа след 3 убедителни победи. Това е първият златен медал на Роси от голямо първенство, което е сериозна заявка за почетната стълбичка занапред.

С три медала от Европейското първенство е най-малкият ни участник – 10 годишният Максимилиан Кошериков , който е със сребърен медал в дисц. ката, сребърен медал в шобу ипон кумите и бронзов медал в шобу санбон кумите. За Макси това е поредна сериозна изява след бронза в ката от Световното първенство през 2022 г.

Тихомир Тодоров , ученик на Спортно училище – Плевен, за пореден път си осигури едногодишна стипендия за спортни постижения спечелвайки 2 медала – сребърен медал в шобу ипон кумите и бронзов медал шобу санбон кумите.

Габриел Рупчански завоюва първият си медал в престижната възраст на младежи 18-20 г. Той стана носител на сребърен медал в дисц. шобу ипон кумите след 2 победи и една спортна загуба на финала срещу състезателя на Шотландия.

Галена Валентинова, също ученичка на Спортно училище – Плевен, подобри постижението си от Световната купа през 2022 г. в дисц. Кихон ипон кумите и грабна  сребърен медал при 16-17 годишните девойки след 2 победи и 1 загуба на финала с 3:2 съдийски гласа.

Йоан Тонов е с бронзово отличие при 12-13 г. момчета до 53 кг. в дисц.шобу ипон кумите, а Християн Спиридонов в същата възраст, но при най-тежките е с 4 победи и 2 загуби в актива си. Той се класира на трето място и в двете кумите дисциплини –  в шобу ипон и шобу санбон кумите.

Бронзов медалист при 16-17 г. на Европейско първенство за пореден път стана Максимилиан Рупчански. Той затвърди позицията си от миналогодишното Европейско първенство и спечели  бронзов медал в шобу ипон кумите опен.

В отборните надпревари също отбелязахме сериозни постижения, като с най-голям принос в успехът на отбора си е Максимилиан Рупчански.

Със златни медали са  отборите на България при 12-15 г. юноши и 12-15 г. юноши и девойки – микс, в чиито състав бяха Йонан Михайлов и Станислав Станчев.

Със сребърни медали с отборите си са състезателите ни Ивайло Боев – мъже над 21 г., Габриел и Максимилиан Рупчански – при младежи 16-20 г.

С бронз от отборните битки са отборите, в които участват Петър Станчев, Станислав Станчев, Тихомир Тодоров, Ивайло Боев, Максимилиан Рупчански и Габриел Рупчански.

Достойно се бориха за отличията и състезателите ни Мирела Йолова, Ивайло Василев, Виктор Павлов, Кристиян Костов и Павел Вълков, които този път не успяха да се изкачат на почетната стълбичка.

„Поздравявам ви за упоритостта и отдадеността, които ви отведоха към това първенство – каза Милена Кирниколова. Тези успехи са само поредните малки стъпки към още по-големите ви постижения. Постоянството и труда се възнаграждават. Продължавайте да сте все така усърдни“

Треньорите, които водиха плевенските спортисти , и създадоха отлични условия за гладкото протичане на първенството бяха  Бетина Кисьова, Ивайло Боев, Мирела Йолова и Габриел  Рупчански.