Директорът на „Топлофикация Плевен“: Поетият ангажимент за намаляване на въглеродните емисии с 40% до 2026 г. ще ликвидира българската енергетика точно по време на криза

08.12.2022 15:24

SAMSUNG CAMERA PICTURES 

„Недопустимо е дори да се помисли за закриване на работещи централи в България особено по време на икономическа и енергийна криза без да има изградени алтернативи.“ подчерта инж. Йордан Василев, директор на „Топлофикация Плевен“ по повод поетия ангажимент в Плана за възстановяване и устойчивост за намаляване с 40% на въглеродните емисии до 2026 г. По думите му това означава затваряне на почти всички въглищни централи. Инж. Василев изрази притеснение, че с тази политика има риск скоро да се изиска затваряне и на газовите централи, които също плащат за въглеродни емисии.

„Ако се стигне до закриване на въглищните централи, България приключва като държава. Причината е, че около 40% от електроенергията на страната се произвежда точно във въглищните централи. Казано накратко, с поетите ангажименти за драстичното намаляване на въглеродните емисии, е подписана смъртната присъда на сектор „Енергетика“. заяви инж. Йордан Василев. Той обясни, че затварянето на централите ще наложи да внасяме електроенергия и бизнесът и крайните потребители да плащат много повече за ток. По думите му особено по време на икономическа криза и непрекъснато растяща инфлация за голяма част от гражданите, тези цени ще бъдат непосилни.

Изпълнителният директор на „Топлофикация Плевен“ коментира възможните последствия от вече поетите ангажименти. Той заяви, че единият печален резултат ще е намаляване на производството на електроенергия, възникването на дефицит и нужда от внос, който ще бъде значително по-скъп. Той посочи, че друго последствие от взетите „на тъмно“ и без обществено обсъждане решения е, че хиляди служители в сектора ще останат без работа. Инж. Василев изрази надежда, че ще се прояви разум и правителството ще защити националния интерес на България, а той определено не е да се закриват работещи предприятия по време на криза и разклащане на цялата енергийна система.

По повод твърденията, че се иска само намаляване на емисии, а не затваряне на централи, инж. Василев заяви, че това не може да бъде постигнато за този кратък период само чрез модернизация на производството. Той обясни, че централите не могат да работят само през студените месеци на годината. Това са огромни мощности, които не могат да се включват и изключват само с едно копче, когато е необходимо.

„Без наличието на каквито и да е алтернативни методи за производство на енергия, не трябва да се допуска унищожаването на  ключови мощности.“, категоричен беше инж. Василев. По думите му това обрича България на тежък енергиен дефицит. Изпълнителният директор заяви, че целият сектор „Енергетика“ настоява за предоговаряне на частта от Плана за възстановяване и устойчивост, свързана с енергийната независимост на България.

По думите на инж. Василев България трябва да има ясна визия за развитието на енергийния сектор в дългосрочен план. Той посочи, че липсата на стратегия в такъв ключов за икономиката бранш ще доведе до тотален енергиен колапс и срив на цялата икономика. Инж. Йордан Василев, подчерта, че въглищните централи в момента осигуряват големи печалби на държавата именно заради продажбата на електроенергия и дори финансово няма да има голям резон те да се затварят.

 

#тагове:

НАЙ-НОВИ: