Изложба „145 години Плевенска епопея 1877 г.“ в Панорамата
По повод Третия щурм за Плевен, проведен на 11 и 12 септември 1877 г., Регионален военноисторически музей – Плевен представя изложба „145 години Плевенска епопея 1877 г.”. Изложбата включва 15 картини от художествената колекция на РВИМ – Плевен и е експонирана в Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“.
Основите на художествената колекция на Военноисторическите музеи се полагат още при тяхното създаване в началото на 20-и век от Комитета „Цар Освободител Александър ІІ”, в който влизат известни български художници и скулптори. В оформлението на Параклис-мавзолей „Св. Георги Победоносец” участват такива корифеи на българското изкуство като художниците Антон Митов и Иван Мърквичка, скулпторите Марин Василев и Жеко Спиридонов, резбарят Иван Травницки, а творбите им и сега предизвикват заслужено възхищение.
През годините художествената колекция се попълва с много нови произведения от български и чуждестранни автори.
Към темата за Руско-турската война 1877-1878 г. и Плевенската епопея се обръщат и плевенските творци. Между тях са такива ярки и талантливи художници като Христо Бояджиев, Сашо Рачев, Георги Димитров, Дионисий Дончев, Данаил Мицев, Захари Гетов, Иван Иванов, Владимир Кавалджиев и други, в чиито творби присъстват темите от Освободителната война.
Изложбата „145 години Плевенска епопея 1877 г.” представя в хронологичен ред моменти от петмесечните боеве за Плевен. Вниманието е насочено към Третия щурм за града.
Христо Бояджиев, един от авторите на Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“, е включен с два портрета – на Розенбом и Попеску, и картината „Посрещане на руските войски в Плевен на 10 декември 1877 г.“. Полковник Розенбом е убит на една от улиците в Плевен по време на Първия щурм. Ранен е два пъти, но не напуска поверения му полк. Майор Попеску, офицер от румънската армия, е герой в Третия щурм за Плевен.
Сашо Рачев – творец на исторически платна и добър пейзажист, пресъздал почти всички важни моменти от Освобождението на Плевен, участва с картините: „Александър II приема пленения Осман паша на 11 декември 1877 г.“ и „Заседание на военния съвет на 12 декември 1877 г. в село Пордим“.
Впечатляваща е картината на художника Иван Иванов – „Четвърта атака на Плевен няма да има. Строежът на Тотлебеновия вал“. Авторът е представен и с „Третата атака на Зелените възвишения“.
В изложбата са експонирани платна на художниците: А. Угринова, М. Ананиев, Б. Ненов, Г. Димитров. Акценти сред картините са портретите на ген. М. Скобелев – герой от Плевенската епопея и на ген. Е. Тотлебен, командващ блокадата на Плевен.
Изложбата „145 години Плевенска епопея 1877 г.” ни връща към един от най-важните моменти от историята на нашия град – епичните боеве за Освобождението на Плевен, решили изхода на Руско-турската война 1877-1878 г.
Д-р Галин Димитров
РВИМ-Плевен
НАЙ-НОВИ:
- Временно се ограничава движението в двете посоки по път I-3 Луковит – Ботевград в района на Радомирци
- Отново първо място за Езиковата гимназия в Плевен на Националното многоезично състезание
- За първа година в ДГ "Иглика" – Плевен Коледната елха събра деца, учители и родители
- В Плевен: Принудително ще водят в съда подсъдим за теглене на пари с чужда карта...
- В Панорамата: Изложбата „Блокада и последен бой за Плевен – 10 декември 1877 г.“ отвори врати
- Светлините на коледната елха в град Левски грейнаха - снимки
- На днешния ден преди 47 години тържествено е открита Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“
- Плевен почете героите на своето Освобождение - снимки
- Вижте в кои райони на Плевен днес ще бъде нарушено водоподаването
- Георг Спартански награден с медал „Пушкин“ от Руската федерация