МОСВ и партньори от БДДР представиха в Плевен проекта за актуализиране на плановете за управление на речните басейни
Министерството на околната среда и водите представи в Плевен дейностите по актуализиране на Плановете за управление на речните басейни. Екип от Дирекция „Управление на водите“ на МОСВ, заедно с експертите от Басейнова дирекция „Дунавски район“ и със съдействието на Международната банка за възстановяване и развитие работят по анализа и оценката на състоянието на водните тела, оценка на въздействието на различни фактори, както и за набелязване на мерки за устойчиво управление на водните ресурси за периода от 2022 до 2027 г.
Конференцията бе открита от Румелия Петрова, Директор на дирекция „Планове и разрешителни“ в Басейнова дирекция „Дунавски район“, кото акцентира върху значимостта на проекта.
Това е третият цикъл по разработване на Планове за управление на речните басейни (ПУРБ) в четирите района за басейново управление у нас, с участието на широката общественост и заинтересованите страни, заяви Мария Арангелова при представянето на проекта. С неговото изпълнение ще постигнем добро състояние на водите и свързаните с тях екосистеми и зони за защита на водите, добави тя.
Проект №BG16M1OP002-1.017-0001-C02: „ПУРБ 2022-2027“ се финансира по Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г., и е на обща стойност 24 000 000 лв., от които 85% или 20 400 000 лв., предоставени като безвъзмездна финансова помощ от Кохезионния фонд на Европейския съюз, а 15% или 3 600 000 лв. – като национално съфинансиране. Срокът за реализация на проекта е до 2023 г.
Бенефициент по проекта е Дирекция „Управление на водите“ на МОСВ, а партньори – Басейнова дирекция „Дунавски район“, Басейнова дирекция „Черноморски район“, Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ и Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“. За изпълнение на основните дейности по проекта е сключено Споразумение за предоставяне на консултантски услуги с Международната банка възстановяване и развитие.
Разработването на актуализираните планове за периода 2022-2027 г. включва извършване на проучвания, оценки, анализи и разработки, включително методики, подходи и критерии, необходими за изпълнение на изискванията на европейското и националното законодателство, попълване на пропуските и изпълнение на препоръките на Европейската комисия при оценката на първите и вторите ПУРБ. Това означава да се актуализират характеристиките на повърхностните и подземните водни тела, зоните за защита на водите и да се направи оценка на натиска, въздействието и риска върху тях.
Плановете ще съдържат икономически анализ на водоползването и оценка на състоянието на водните тела и зоните за защита на водите, вкл. оценка на въздействието от промените на климата върху тях. На база на получените резултати от прилагането на предишните дейности ще бъдат актуализирани каталогът и програмите от мерки, както и методиките, подходите и помощните средства за разработване на ПУРБ.
Актуализираните 6-годишни планове за периода 2022-2027 г. са ключов елемент от процеса на управление на водите в България, както по отношение на планирането и изпълнението на мерките за постигане на добро състояние на водните тела, така и в посока на укрепване и разширяване на междусекторното и регионално партньорство в процеса на планиране, подчерта Мария Арангелова.
НАЙ-НОВИ:
- Кметът на Гулянци за социалната политика на общината - проекти, дейности, услуги и потребители
- Кметът на община Левски Любка Александрова поздрави с признателност социалните работници
- В Плевен: Разпитаха шестима свидетели по дело срещу мъж, намушкал с нож трима след спор и сбиване...
- Ученици в Плевен почистват детски площадки по повод Първа пролет
- Временно е ограничено движението по пътя Искър – Долни Дъбник. Вижте обходния маршрут...
- В Плевен: Значително увеличение на образуваните досъдебни производства срещу непълнолетни лица през 2024
- ДНСК започва съвместни проверки с ПБЗН на питейни и увеселителни заведения
- Община Плевен с жест на внимание към близо 250 социални работници по случай Световния ден на социалната работа
- Заради инцидент на пътя: Движението по пътя Искър – Долни Дъбник се осъществява двупосочно в една лента
- 122 машини обработват републиканските пътища в районите със снеговалеж. Шофирайте внимателно!