Астропарти Байкал отново събра любители на звездите край брега на Дунав

15.06.2021 10:58

Тази година 17-то Национално “АСТРОПАРТИ БАЙКАЛ” 2021 се проведе хибридно, традиционно на красивия  бряг на река Дунав в село Байкал, община Долна Митрополия, област Плевен  и онлайн чрез излъчване на живо (live streaming) от официалната страница във фейсбук на Общински център за извънучилищни дейности – с. Байкал. Проявата е под патронажа на Министъра на образованието и науката и Кмета на община Долна Митрополия Поля Цоновска.

За 11-ти път то е включено в Националния календар за изяви по интереси на децата и учениците на Министерство на образованието и науката за учебната 2020/2021 г. Организатори са Министерство на образованието и науката, Регионално управление на образованието-Плевен, Национален дворец на децата, Община Долна Митрополия и Общински център за извънучилищни дейности и занимания по интереси – с. Байкал (ОЦИДЗИ). Партньори на проявата са Съюз на астрономите в България, Катедра Астрономия, Физически факултет на Софийски университет, Институт по астрономия-БАН, Регионален природонаучен музей (РПНМ)-Пловдив, Институт за космически изследвания и технологии-БАН, секция „Дистанционни изследвания и ГИС“, Съюз на физиците в България, Астрономическа асоциация – София (ААС). Астро партито е осъществено и с международната подкрепа на Международен астрономически съюз (IAU-OAE) -офис за астрономическо образование, Европейска асоциация за астрономическо образование (ЕААЕ), GTTP – Galileo Teachers Training Program, , Европейска училищна мрежа EUN (European School Net)-SCIENTIX, UNAWE – UNIVERSE AWARENESS (Информираност за Вселената) и SpaceEU.

Участници бяха ученици и учители по физика, любители астрономи от  България и от Иран, Япония и Гърция.

Астро парти бе открито от Георги Йончев, зам.кмет на община Долна Митрополия. Поздравителен адрес от името на Албена Тотева, ачалник на РУО-Плевен, бе поднесен от Яна Личева, ст.експерт Природни науки и екология.

“Българските екзопланети” бе вдъхновяващата главна лекция, изнесена от доц.д-р Евгени Овчаров, ръководител на катедра Астрономия при СУ “Климент Охридски”.

На “Астро работилницата” бе представен съвместен проект на РПНМ-Пловдив и Европейската Космическа Агенция:  “Разработване на дигитални планeтариумни програми и съпътстващи образователни събития, представящи мисиите на Европейската космическа агенция – ЕКА ”. Под ръководството на Йордан Ходжев и Виктория Мирчева, ученици и учители  се забавляваха и учиха чрез “Построй космически кораб!” и “Космосът и пикселите”, играха с “Летяща комета”.

Боряна Бончева и Володя Велков от Астрономическа Асоциация София проведоха с участниците наблюдение на Слънцето с телескоп през специален филтър и разказаха за слънчевата активност.

На традиционната неформална кръгла маса “От учители за учители”, колегите представиха своя опит в обучението по физика и астрономия. “Информационни технологии за наблюдение на Земята от Космоса”, практическо ръководство, представено от проф.дтн д-р Гаро Мардиросян, ИКИТ-БАН, Съвременни тенденции и предизвикателства в STEAM обучението по физика и астрономия. Бяха представени национални състезания и проекти и летните училища и образователните проекти  на ЕААЕ, GHOU, SCIENTIX, GO-Lab/NEXT-Lab ISIA (European School  Innovation Academy), Spase EU, GTTP – Galileo Teachers Training Program и възможности за участие от Цеца Цолова и Иво Джокин, SCIENTIX посланици за България.

Вечерта, програмата продължи с “Под звездите на Дунав”, музикално-астрономическа нощ с прожекция на планетарно шоу програма “Мисиите на Европейската Космическа Агенция”, музикални изпълнения от Формация “Фамилия Чапанови”-Плевен и лекцията на проф. Гаро Мардиросян “Аерокосмически технологии в борбата с природните бедствия и екокатастрофи”.

Участниците наблюдаваха с телескоп звездният куп М13 в съзвездието Херкулес, запознаха се с видимите съзвездия и по-ярки звезди с лазарно шоу, положиха клетвата на младият любител-астроном на вълнуваща церемония и астро викторина.

На вторият ден, програмата продължи с наблюдение на водолюбиви птици по река Дунав, добавена реалност в обучението по природни науки. Всички участници получиха сертификати за участие и за любител астроном и много подаръци. След това посетиха археологически резерват “Улпия Ескус” като се запознаха с живота на древните римляни от интересната лекция на Марияна Станева от РИМ-Плевен.

Накрая участниците си взеха довиждане и с пожелание за нови срещи на Астро парти Байкал 2022.

Снимки и информация: Общински център за извънучилищни дейности – с. Байкал

#тагове:

НАЙ-НОВИ: