Републиканци за България: Недопустимо е в 21 век още да се редим по гишета
Жалко е в 21 век хората да се редят на опашки по гишета и да зависят от настроението на някой чиновник. Едва 5% от регистрираните у нас 38 000 електронни административни услуги покриват европейските стандарти. А реално функциониращо електронно управление можеше да бъде въведено отдавна. Такова е мнението на ИКТ експертите в Републиканци за България Николай Драков и Иван Станев, според които до момента очевидно липсва воля да се работи в тази сфера.
Електронното управление ще разтовари ежедневието и ще пести време на гражданите и бизнеса, ще се елиминират предпоставките за корупционен натиск, категорични са експертите, които са и част от листата с номер 21.
Електронното гласуване у нас беше възможно още на този вот, както е например в Естония, обяснява ИТ предприемачът Иван Станев, координатор на сектор „Електронно управление“ в Републиканци за България. „За разлика от сега управляващите, ние имаме и воля, и капацитет да направим това възможно“, категоричен е той. По думите му, единственото необходимо нещо, предвид това, че инфраструктурата за целта, така или иначе съществува, е политическа воля и малкото необходими действия за осигуряване на безплатна електронна идентификация на всички българи.
Създаване на министерство на електронното управление и информационните технологии, защита на данните чрез блокчейн технологии и акцент върху киберсигурността, поставят Републиканци за България.
Електронна идентификация да има всеки пълнолетен български гражданин, е основен ангажимент, който поемат експертите по информационни и комуникационни технологии в партията. Получаването на такъв подпис в момента се заплаща и не е общодостъпно, а масовата употреба на електронните услуги е невъзможна, без наличието на добре развита система за персонална идентификация.
Електронното управление позволява и организирането на по-чести допитвания до хората с право на глас – онлайн референдуми, петиции и др. Бъдещето е на електронната демокрация, насърчаваща гражданската активност. Такова е разбирането на Републиканци за България.
Ефективно електронно правосъдие и здравеопазване, както и реално функциониращ Имотен регистър, предвижда програмата на партията.
В плановете е също електронно дистанционно гласуване за българите в чужбина, създаване на дигитална платформа за дистанционно обучение на сънародниците ни зад граница.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
НАЙ-НОВИ:
- Феноменалният Карлос Насар е световен шампион! Счупи рекорди!!!
- ПГ ПСТТ ,,Г. С. Раковски“ с благотворителна кауза в Коледното градче в Плевен
- Присъда от 4 години за пиян шофьор, причинил ПТП със смърт на пътя...
- Росица Денчева се класира за втория кръг на турнир в Египет. Влиза в топ 500 на ранглистата за жени
- Многобройните празнични инициативи в Плевен продължават и тази седмица. Вижте къде и кога...
- СК „Спартак 14“ изпраща юбилейната си година с много постижения от последния за годината турнир/снимки/
- Община Плевен и Община Долна Митрополия с идеи за съвместни инициативи за популяризиране на историческото наследство в региона
- Предприемат мерки за противодействие на случаите, свързани с упражнено насилие в големи търговски обекти
- Плевен стана част от националната кампания на Зонта клуб против домашното насилие
- С коледен концерт запалиха светлините на елхата в град Тръстеник - снимки