Огнище на птичи грип е установено в Плевенска област
Огнище на заболяването високопатогенна инфлуенца по птиците е установено от ОДБХ – Плевен в птицеферма в гр. Славяново. Взетите проби са положителни, информират от ОДБХ – Плевен.
Сигнал в дирекцията е подаден от регистриран ветеринарен лекар, обслужващ птицефермата за кокошки носачки. Лекарят е сигнализирал за завишена смъртност по птиците и проява на клинични признаци на заболяването високо патогенна инфлуенца по птиците.
В свое писмо до областния управител директорът на ОДБХ – Плевен д-р Иван Йорданов информира за ситуацията, както и за предприетите незабавни мерки – вземане на проби, поставяне под възбрана за движение на птици на птицевъдния обект, както и намиращите се в трикилометровата предпазна зона още пет промишлени птицевъдни обекта. За това съобщават от Пресцентъра на Областна администрация – Плевен. Кметовете в 10 км. зона около огнището са информирани за ситуацията и имат ангажимента да информират населението за необходимостта от отглеждане на домашните птици на закрито. Кметовете трябва да изготвят и актуални списъци на личните стопанства, където се отглеждат птици, информират още от ОДБХ – Плевен.
До края на седмицата ще се проведе заседание на Областната епизоотична комисия.
НАЙ-НОВИ:
- Община Пордим подобрява инфраструктурата, която ще обслужва новия Ветеринарен факултет
- С български народни приказки приключи „Маратон на четенето-2025“ в село Асеновци
- Общински съвет - Плевен заседава на 24 април по предварителен дневен ред от 55 точки
- Със среща с автограф завърши XX Национален маратон на четенето в РБ „Христо Смирненски“
- Центърът за обществена подкрепа при Община Гулянци отбеляза рождения си ден с информационна кампания
- Силно земетресение в Турция. Усети се и в Плевен...
- 545 деца от ОУ „Валери Петров“ – Плевен отбелязаха патронния празник на училището/снимки/
- С концерт на Валя Балканска започва богатата програма на Община Плевен за Празника на града – 15 май
- РДПБЗН-Плевен получи нова техника и оборудване за гасене на горски и полски пожари
- Късо съединение в ел. скара запали лавка за сандвичи в Никопол