Със среща – дискусия „ЛИК“ отбеляза Световния ден на психичното здраве.

08.10.2020 12:53

„Психичното здраве – стигма, проблеми, предразсъдъци“ бе темата, събрала на 8 октомври хората в зала ЛИК. Събитието се организира от Библиотеката на читалището и бе по повод 10 октомври – Световен ден на психичното здраве.

Психологът Марина Трифонова запозна присъстващите с основни психични проблеми – депресия и тревожност. Участващите в дискусията хора от третата възраст споделиха казуси, типични за този етап от живота им – как се справят с мрачните мисли и самотата, със свободното време в пенсионната възраст.
„Психичното здраве не е само липса на психична болест, а и едно цялостно усещане за удовлетвореност от живота, за благополучие и комфорт. То е желание да започнеш всеки нов ден с любопитство и позитивни мисли“ – върху това акцентира в срещата психологът Марина Трифонова. Тя посъветва присъстващите да се обръщат навреме към специалист, да търсят помощ за себе си и своите близки, защото психичните проблеми не се разрешават само с това, да кажеш на някого или себе си „Стегни се! Мобилизирай се!“. „Когато човек е депресиран, тревожен, неспособен да извършва нормалните си ежедневни дейности, означава, че всъщност дълго време е пренебрегвал сигналите на тялото и емоциите си, а пренавиването и напрягането, амбицията да свършим всичко навреме и по перфектния начин, често отнемат времето, което трябва да обръщаме за себе си, и така се стига до тревожни състояния и депресии. Когато човек се отпусне и успокои, може да осъзнае, че вече е изтървал контрола върху собствения си живот“. Това коментира още по време на дискусията психологът.


Припомняме, че Световният ден на психичното здраве се отбелязва за първи път на 10 октомври 1992 година. Той стартира като годишна проява на Световната федерация за психично здраве с участието на тогавашния държавен секретар Ричард Хънтър. Ключов момент в обявяването на 10 октомври за Световния ден на психичното здраве има Клуба на Първите дами, основан и представляван от Розалин Картър. Тази организация, подкрепяща и участваща в проявите за деня на психичното здраве, в последствие се преименува в “Международен комитет на жените-лидери към Световна федерация за психично здраве” (WFMH International Women Leaders Committe) и включва 41 жени – държавни лидери и членове на кралски фамилии. В Световната федерация за психично здраве, създадена през 1948 година, членуват организации и лица от 112 страни от цял свят. Федерацията е акредитирана за консултант на ООН и работи в тясно сътрудничество със СЗО, ЮНЕСКО, Комисариата на ООН за бежанците, Комисията за човешки права, Международната организация по труда и др. Целта на Световния ден на психичното здраве е да съкрати разпространението на депресивни разстройства, шизофрении, болестта на Алцхаймер и да насочи вниманието на обществото към психичните проблеми, да предизвика обществени дискусии по изучаването, превенцията и лечението на душевните болести.

#тагове:

НАЙ-НОВИ: