Пред Костницата в Скобелев парк днес отбелязваме годишнина от Третия кръвопролитен щурм за Плевен
142 години от Третия кръвопролитен щурм за Плевен ще бъдат отбелязани днес пред Костницата в Скобелев парк музей. Панихидата в памет на загиналите воини ще започне в 11 часа.
На 11 септември се навършват 142 години от кръвопролитния Трети щурм за освобождението на Плевен в Руско-турската Освободителна война 1877/78 г. До него се стига след интензивна четиридневна артилерийска подготовка на съюзническите руско-румънски войски при изключително неблагоприятни климатични условия – проливен дъжд, гъста мъгла и дълбока кал.
Съюзническите войски се впускат в битката, уверени в своята победа. Руското командване дори посвещава Третия щурм на именния ден на руския император Александър ІІ – деня на Свети Александър Невски, патрон на императора. Съотношението на силите е било 84-хилядна съюзническа армия срещу 35-хилядна турска армия, а бойните действия се водели в три участъка – източен, централен и южен.
Най-кръвопролитни са сраженията на територията на третия, южен участък при Зелените възвишения, където руският генерал Михаил Дмитриевич Скобелев и 13 000-ният отряд под неговото командване, имат за задача да атакуват южните турски укрепления – редутите „Исса ага” и „Кованлък”.
За да осигури успешен изход на боя, още сутринта на 11 септември генерал Скобелев превзема третия гребен на плевенските възвишения. След обед с развети знамена, музика и барабани започва атаката. Началото е силно, а настъплението добро. В края на деня генералът сам повежда напред в атака своята армия. След кратък ръкопашен бой е превзет редут „Кованлък”, а час по-късно и редут „Исса ага”. Застрашено е сърцето на турската отбрана, турската армия – пробита, а до Плевен и победата остава само една крачка. Сили обаче не достигат на Скобелевата армия. Не получил подкрепа, след 30-часов неравен бой, той отстъпва по заповед на командването.
Жертвите са 6 500 войници и офицери, а в народната памет бойното поле остава с името „Мъртва долина“.
Третият щурм за превземането на Плевен не успява да постигне желания резултат и завършва неуспешно, но най-вече с много жертви – на трите бойни участъка са убити и ранени над 13 000 руски и 3 000 румънски воини.
НАЙ-НОВИ:
- Временно се ограничава движението в двете посоки по път I-3 Луковит – Ботевград в района на Радомирци
- Отново първо място за Езиковата гимназия в Плевен на Националното многоезично състезание
- За първа година в ДГ "Иглика" – Плевен Коледната елха събра деца, учители и родители
- В Плевен: Принудително ще водят в съда подсъдим за теглене на пари с чужда карта...
- В Панорамата: Изложбата „Блокада и последен бой за Плевен – 10 декември 1877 г.“ отвори врати
- Светлините на коледната елха в град Левски грейнаха - снимки
- На днешния ден преди 47 години тържествено е открита Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“
- Плевен почете героите на своето Освобождение - снимки
- Вижте в кои райони на Плевен днес ще бъде нарушено водоподаването
- Георг Спартански награден с медал „Пушкин“ от Руската федерация