Плевенските актьори се обучават по световни системи за сценичен глас
Специален гост на плевенския Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ е актрисата Олга Поливикова, преподавател по сценична реч и директор на Руския драматичен театър във Вилнюс. В рамките на една седмица Поливикова провежда майсторски клас по сценичен глас.
Това е първият проект, който се реализира от международната театрална асоциация „7 плюс”, учредена през февруари в Плевен. В нея участват театри от Полша, Литва, Естония, Русия, Сърбия, Северна Македония и България. Новата формация има за цел всеки един от тези партньори да предаде знания и опит на останалите в някаква област, специфична и обогатена през годините в различните страни. Целта е взаимно да си помогнат за развитието на театралното изкуство.
Този майсторски клас по „сценичен глас“ в Плевен е първата наша, обща инициатива, казва Олга Поливикова. „Много е вълнуващо и интересно да работя тук с артистите от плевенския драматично-куклен театър, защото те много сериозно се отнасят към това, което аз им предлагам. Активно се включват и изпълняват задачите, поставени от мен. Това е полезно и за тях, и за мен. Ние се занимаваме с различни неща, свързани с човешкия глас, защото той e не само звукът , който излиза от нас. Това е и един вид освобождаване на тялото, на мислите и на въображението“, добави Поливикова.
По нейни думи такъв майсторски клас е много важен особено за актьори с голяма практика в театъра. Нужно е да освежат своите усещания, чувствителност и по някакъв начин да се освободят от щампата.
Сценичната реч днес, като тренинг, би могла да бъде в помощ на всеки актьор, обяснява Поливикова и допълва: „Аз винаги казвам, че гласът е онази нишка, която свързва всичко физическо и духовно в човека“. Поливикова разказва, че по време на майсторския клас всеки индивидуално преминава през това обучение, докато приеме нещата и преоткрие себе си. В това отношение плевенските актьори показват креативност, отбелязва още актрисата. „В майсторския клас първата задача е да се укрепи и освободи гласът, да се „разтворят“ неговите нюанси. Глобалното е отново да открием в себе си креативността и да почувстваме собствения си актьорски потенциал“, уточнява Поливикова, която вече 10 години преподава „сценична реч“. През това време тя изгражда собствен почерк в системата на преподаване, използва методите от руската „ гласова“ школа, от системите на работа на Фиц Морис и на Кристин Лейт Глендън. Предлага различни способи, гласови и физически упражнения за усъвършенстване на актьорските умения.
След Плевен майсторски клас за „сценичен глас“ ще бъде проведен и в други театри от сдружението „7 плюс“.
Снимки и информация: ДКТ „Иван Радоев” – Плевен
НАЙ-НОВИ:
- Военнослужещи от Сухопътните войски оказаха помощ за справянето с водната криза в село Татари
- Онлайн празник в ИНУ "Христо Ботев" съвместно с детски градини - снимки
- Община Плевен обявява публичен търг за отдаване под наем на 13 бр. обособени търговски помещения
- Откритата педагогическа ситуация по предприемачество в ДГ "Трети март" – Плевен/снимки/
- От днес в Кнежа стартира благотворителната кампания "Купи и дари"
- Йоана Константинова е четвъртфиналистка на сингъл на турнир от категория J300 в Мексико
- Новият брой на списание "Пламък" е посветен на творци от Плевенския край
- Д-р Илия Крачунов: Жените са по-загрижени за белодробното си здраве от мъжете
- Среща с проф.д.ю.н. Атанас Семов ще се проведе днес в Плевен
- От днес е в ход третата кампания „Безопасно шофиране през зимата“