В Плевен започна Националната научна конференция „България в Голямата война (1918)“ (видео)
С марша на Девета пехотна плевенска дивизия в изпълнение на Общински сухов оркестър – Плевен с диригент Пламен Марков днес бе дадено началото на Националната научна конференция „България в Голямата война (1918)“. Градът ни е домакин на мащабния форум днес и утре, а негови организатори са Регионален исторически музей – Плевен съвместно с Националния комитет по отбелязване на 100-годишнината от участието на България в Първата световна война и Община Плевен. Научен ръководител е академик Георги Марков. Конференцията е посветена на 100-годишнината от величавата Дойранска епопея и подвига на воините от 9-а пехотна Плевенска дивизия, записали една от най-героичните страници в националната военна история.
Конференцията бе открита от директора на РИМ – Плевен д-р Володя Попов, а сред официалните гости бяха зам.-кметът на Община Плевен Милен Яков, председателят на Общинския съвет Мартин Митев и зам.-областният управител Татяна Божинова. 100 години ни делят от тези епични събития, които превърнаха подвига на българския воин в легенда, каза в приветствието си към гостите и участниците д-р Попов. Той не скри, че днес трудно можем да се превъплътим в тази саможертва на българския войник от Дойран. Но тази победа не е случайна, тя е исторически резултат от симбиозата на идеята за национално обединение, силата на войнишкия дух и значителния талант на българските офицери и генерали, каза още директорът на РИМ – Плевен.
Участниците поздрави и зам.-кметът на Плевен Милен Яков, който посочи, че всички помним историята от тези героични дни, като благодари на всички за участието. От своя страна, председателят на ОбС – Плевен Мартин Митев отбеляза, че точно преди 100 години се води най-епичната битка в историята на Българската армия. Позицията е удържана и впоследствие тази битка се изучава във всички военни академии, но зловещата статистика от тази епопея е показателна и за гения на един велик пълководец и една чудесна личност – ген. Владимир Вазов, каза Митев. Той пожела успех на форума, а на тези, които не са от Плевен, да си тръгнат с късче от него в сърцето.
Част от програмата на конференцията е представянето на документален филм „Дойранската епопея в паметта на потомците“ с режисьор Светлозар Гагов. Той се реализира по културен проект на Регионалния исторически музей – Плевен с финансовото съдействие на Община Плевен.
С изложба „Дойранската епопея (1916-1918) – храброст, дълг и чест“ на Регионален исторически музей-Плевен с участието на Национален военноисторически музей – София и Регионален исторически музей-Ловеч ще се отдаде почит и признателност към подвига на нашите деди през Първата световна война, към тяхната беззаветна храброст и величава саможертва в името на националните идеали, на обединението на българския народ и българските земи.
НАЙ-НОВИ:
- Община Плевен започна процедура за номинации на културни дейци и институти по повод празничния 24 май
- 16-годишната Вивиан Дихонова е новата „Мис Левски 2025“
- Изложбата „Занаятчийски принадлежности“ бе открита днес в Историческия музей в Плевен
- Дванайсетокласници от ПГПЧЕ „Димитър Димов“ получиха немски езикови дипломи и отворени врати към европейски ВУЗ-ове
- Плувецът Цанко Цанков бе удостоен с престижния приз „Добро без граници“ на тържествена церемония
- Община Левски приключи проект „Укрепване на общинския капацитет в община Левски“
- Държавата предостави на Община Плевен емблематични за града музейни обекти за управление
- Присъда от 3 години за шофьора, блъснал и влачил с колата си полицай в квартал „Сторгозия“
- Община Плевен с почетен плакет и поздравителен адрес за Представителен фолклорен ансамбъл „Мизия”
- Срокът за деклариране на доходите изтича днес