Държавните първенства за деца до 8 и 10 години в Плевен завършиха със състезанията по ускорен шах

11.06.2018 7:31

Държавното първенство по ускорен шах се проведе на 9 и 10 юни в х-л „Балкан“ в Плевен. Системата на провеждане бе „Швейцарска Система“ в 7 кръга, като само момичетата до 8 години играха кръгов турнир.Контролата за игра беше 15 мин с 10 секунди добавено време за състезател.

В групата на момичетата до 8 години победител стана Ралица Аршинкова („НСА“-София), следвана от Фабиана Костадинова („Траяна-11“-Ст.Загора) и Ева Славева („НСА“-София).  При момичетата до 10 години шампион стана Боряна Аршинкова („НСА“-София), следвана от Ивелина Христова („Енергия-21“-Добрич и Христина Бакалова („Ан Пасан“-София).Данаил Попзафиров („Елит:-София) стана шампион при момчетата до 8 години,а негови подгласници са Никола Петров („Варна“) и Иван Кочев (ЦСКА). При момчетата до 10 години първи стана Владимир Кононенко („Славия“), следван от Георги Занов(ЦСКА) и Адриан Митушев („Виктори“-Благоевград. От плевенските състезатели до последно се бориха за медали Нора Рашева („Плевен XXI“) и Александър Георгиев („Спартак Плевен XXI“), останали съответно четвърти и седми в групите до 10 години.

Медалистите бяха наградени от Атанас Кършев-експерт към ММС и директорът на Спортно училище „Георги Бенковски“ Пламен Георгиев.

С това състезание завърши Държавното индивидуално първенство за момичета и момчета до 8 и 10 години. То включваше първенства по класически шах, ускорен шах и блиц.

В 9-дневната надпревара се включиха 101 състезатели от 23 клуба в страната. Бяха раздадени 18 комплекта медали, които бяха спечелени от състезатели на 15 клуба.

Организатор на първенството беше БФШ-1928 и СКШ „Спартак Плевен XXI“ ,с помощта на Община Плевен като МБАЛ“Свети Панталеймон Плевен ООД, също финансово подпомогна състезанието. Ръководството на х-л „Балкан“ отново осигури отлични условия за състезателите,а отличната организация осигурена от домакините утвърди град Плевен като един от основните шахматни центрове в България.

Снимка: личен архив