Емил Шукин спечели Втория открит турнир по класически шахмат за „Купа Ростов“

30.04.2018 7:22

На 28 и 29 април в х-л „Ростов“ в град Плевен се проведе Вторият открит турнир по шахмат за „Купа Ростов“. Той бе организиран от СКШ „Спартак Плевен XXI“ със съдействието на х-л „Ростов“. В турнира  се включиха  състезатели от всички възрасти от Плевен, Ловеч и Червен Бряг като най-малкият бе на 8, а най-възрастният на 80 години. С. Те играха по „Швейцарска Система“ в 7 кръга, като контролата  бе 50 минути плюс 10 секунди на ход на състезател.

Турнирът очаквано бе спечелен от майстора на спорта Емил Шукин (Спартак Плевен XXI), който постигна 5,5 точки от 7 възможни. Приятната изненада на турнира обаче беше  12-годишният Кристиян Георгиев (Спартак Плевен XXI). Капитанът на детския отбор на плевенския клуб бе водач в класирането след 5-ят кръг с 4 точки като сред победените от него бяха и силните кандидат майстори на спорта Цако Иванов (Спартак Плевен XXI) и Мариан Дочев (Ловеч).

Кристиан Георгиев (бели) – срещу победителя Емил Шукин (черни)

В предпоследния кръг Кристиан бе на път да победи победителя от предния турнир „Купа Ростов“ Мариан  Маринов (Спартак Плевен XXI), но не успя и даже загуби по цайтнот. В последния кръг на първа маса загуби от победителя Емил Шукин и остана четвърти, но остави отлични впечатления с играта си и прибави доста точки към личния си коефициент ЕЛО.

На второ място остана Мариан Маринов също с 5,5 точки, колкото победителя. Третото място се реши в последната партия от турнира, където държавната шампионка за девойки по ускорен шах Ева Русева (Спартак Плевен XXI), не успя да задържи материалният си превес срещу опитния Мартин Дяков(Спартак Плевен XXI), който с 5 точки спечели бронзовия медал.

Поради открития характер на турнира домакините от „Спартак Плевен XXI“, раздадоха и допълнителни награди за най-добре представили се извън призовата шестица – ветеран, жена, състезател до 18 г., състезател до 12 г. и момиче до 12 и 10 г. Те бяха спечелени  съответно от  Митко Вътовски (Ловеч), Ева Русева (Спартак Плевен XXI), Лазар Насар („М.Тал“-Ч.Бряг), Александър Георгиев (Спартак Плевен XXI), Катрин Нинова (Спартак Плевен XXI) и Моника Илиева („М.Тал“-Ч.Бряг).

Ръководството на х-л „Ростов“ за пореден път осигури отлични условия за участниците.

Следващият открит турнир СКШ „Спартак Плевен XXI“ смята да организира през месец май или юни като той ще бъде по ускорен шах..