Двама млади УНГ специалисти пренасят германски опит в МБАЛ „Авис Медика” – Плевен
Д-р Виктория Александрова и д-р Илен Косев са завършили медицина в България. Тя в Медицински университет – Варна, той в Медицински университет – Пловдив. Съдбата ги среща в Германия, където са на специализация и придобиват специалност по УНГ болести. Д-р Александрова близо шест години работи в клиники по уши, нос и гърло, хирургия на главата и шията в Билефелд и Хайлброн, а д-р Косев – почти осем години работи в Клиниката по уши, нос и гърло, хирургия на главата и шията в Bad Lippspringe, като от януари 2015 г. е главен лекар там.
От началото на месец април двамата се завръщат в България, за да започнат работа в МБАЛ „Авис Медика” – Плевен. За избора им и за опита, който ще пренесат, разговаряме с д-р Илен Косев.
– Работили сте в едни от най големите клиники в Германия.Какво ви накара да се върнете в България?
– Задават ни често този въпрос, трудно е за повечето хора да разберат как от една уредена и спокойна страна се завръщаме в България с всичките й особености и недостатъци. Смятаме, че за годините в Германия събрахме достатъчно опит, видяхме как се прави медицина на световно ниво, и вярваме че можем да приложим това в родината си. Постигнахме дори повече от колкото очаквахме, но въпреки отличните условия за работа и доброто заплащане , си остава предизвикателството да се докажем и развием тук. Разбира се има и лична мотивация – имаме малко дете, искаме то да израства и да се възпитава в българските традиции и обичаи. Като българско семейство, мога да кажа че се чувстваме по-добре в родината си. Мисля, че ако успеем да се реализираме професионално в България, като цяло тук ще се чувстваме по-щастливи. Все пак не случайно казват, че камъкът си тежи на мястото.
– Защо не избрахте софийска болница, а предпочетохте „Авис Медика“ в Плевен?
– Когато взехме генералното решение да се върнем, започнахме интензивно да се интересуваме, да говорим с колеги и да проучваме различните опции. Изненадващо за нас не липсваха предложения-както от София, така и от много провинциални държавни и частни болници. Това, което ни накара да изберем Авис Медика е, че се получи едно отлично съвпадение на идеите ни с тези на ръководството. Осигури ни се апаратурата, от която се нуждаем, за да не правим компромис с качеството на диагностика и лечението. На практика УНГ-кабинетът е оборудван като една отлична немска амбулатория.
Натежа много и добрата репутация на Авис Медика сред приятелите ни лекари. Освен това има и отделение, в което можем да приложим и оперативния си опит.
– Какви новости ще пренесете от Германия при лечението на пациентите ви тук?
– В Германия е много разпространено намаляването на сливиците, вместо пълното им отстраняване. Това има същия добър терапевтичен ефект както отстраняването, а в същото време оставащата тъкан продължава да изпълнява своята имунологична функция. Не е за пренебрегване , че така се минимизира опасността от постоперативно кървене.
Ще можем да предложим микроскопско изследване на ушите. В България традиционно тези изследвания се правят с обикновена светлина или чрез отоскоп. С микроскопа, с който разполага „Авис Медика”, се преглежда под голямо увеличение тъпанчевата мембрана, като ръцете на лекаря са свободни и това позволява да се правят различни манипулации. Това в Германия от е практика от много години, докато България в това отношение изостава.
Като главен лекар натрупах голям опит при ендоскопски операции на синусите. Това е много по-щадящ, безкръвен метод и операцията се извършва под постоянен визуален контрол, тоест няма опасност да се наранят важни структури. Надявам се много скоро да използвам този опит при лечението на пациенти на „Авис Медика”.
– Имате дългогодишен опит в областа на туморните заболявания. Къде се намираме в диагностиката и лечението им – в крак ли сме с новостите в световната практика?
– Туморните заболявания в областта на главата и шията носят със себе си много сложни диагностични и лечебни задачи за лекарите. В болниците, в които сме работили в Германия, има доста добре работещ алгоритъм при всяко онкологично заболяване. Може би половината от лежащо болните са с туморни заболявания. Затова натрупахме и доста опит в онкологията. Къде сме ние? Смятам , че като диагностика и терапия в България не изоставаме много. Трябва много да се работи за възстановяването и рехабилитацията след проведено лечение. Това е също толкова важно, както и една успешна операция. Ако един пациент не може да говори или преглъща след лъчетерапия или операция, това не може да се признае за пълен успех в лечението.
– Как съвременната медицина се справя с един друг, широко разпространен проблем -хъркането? Какъв е вашият опит при лечението на сънната апнея?
– Това е доста сериозен проблем, който при някои болни може да доведе, при нелекуването му, до сериозни сърдечно-съдови, неврологични и психични усложнения. За поставянето на диагнозата сънна апнея е необходимо едно апартно изследване, което се нарича полиграфия или полисомннография- по време на сън се записват някои от жизнените показатели и така се диференцира, къде е стеснението на дихателните пътища. Така може да се избере точният терапевтичен подход. Като цяло лечението се разделя на два типа: консервативно с нагаждането на маска или оперативно (коригира се носната преграда, мекото небце или други стеснени участъци). В повечето големи клиники в Германия има оборудвани специални лаборатории за сънна апнея затова можем да бъдем полезни и на тези пациенти. Съпругата ми, Виктория Александрова натрупа ценен опит при лечението на сънната апнея. Надяваме се скоро „Авис Медика” да разполага с апарат, с който хъркащият да бъде проследен през нощта и така да се установи каква е точната причина за проблема, за да бъде назначено и адекватното лечение.
– Какви други специфични изследвания и процедури ще можете да предложите на пациентите на „Авис Медика“?
– Наред с рутинните амбулаторни и стационарни дейности, характерни за УНГ практиката, можем да предложим апаратно изследване на слуха (аудиометрия), ултразвук на шия, диагностика при гълтателна дисфункция и др. Благодарение на апаратурата, закупена от „Авис Медика” и с която разполагат не много клиники в страната, ще можем да правим ендоскопско изследване на гласните връзки със специална видеосистема. Тя позволява да се огледа цялата носоглътка заедно с гълтача и гръкляна, да се установи функцията на гласните връзки, както и да се открият туморни изменения във възможно най-ранен стадий.
– Как пациентите ще могат да се свържат с вас?
– Преглеждаме в ДКЦ Авис Медика след предварително записване. Операциите се извършват в болничната структура на Авис Медика.
НАЙ-НОВИ:
- Дело срещу организирана престъпна група гледа днес състав на Плевенски окръжен съд
- Предизвикателствата и перспективите пред висшето образование в региона дискутираха в Плевен
- Времето в Плевен: облачно и ветровито, максималните температури ще са между 14° и 16°
- Днес честваме паметта на свети апостол Филимон и на свети Михаил воин българин
- 22 ноември – Ден на българската адвокатура
- Военнослужещи от Сухопътните войски оказаха помощ за справянето с водната криза в село Татари
- Онлайн празник в ИНУ "Христо Ботев" съвместно с детски градини - снимки
- Община Плевен обявява публичен търг за отдаване под наем на 13 бр. обособени търговски помещения
- Откритата педагогическа ситуация по предприемачество в ДГ "Трети март" – Плевен/снимки/
- От днес в Кнежа стартира благотворителната кампания "Купи и дари"