Представят картини в специална изложба, посветена на 140 години от Плевенската епопея
Изложбата „140 години Плевенска епопея 1877 г.” беше открита снощи в Арт център – Плевен. Представени са 37 картини от художествения фонд на Регионалния военноисторически музей – Плевен, а изложбата е част от мероприятията в програмата на Община Плевен за отбелязване на 140 години от Освобождението на града ни, 110 години от създаването на Военноисторическите музеи и 40 години от изграждането на Панорамата, подчерта при откриването на експозицията заместник-кметът на Общината Милен Яков. Посетителите могат да видят произведенията на 16 от най-големите майстори на четката, вдъхновени от паметните драматични събития при Плевен преди 140 години.
Основите на художествената колекция на Военноисторическите музеи се полагат още при тяхното създаване в началото на 20-и век от Комитета „Цар Освободител Александър ІІ”, в който влизат известни български художници и скулптори. В оформлението на Параклис мавзолея „Св. Георги Победоносец” участват художниците Антон Митов и Иван Мърквичка, скулпторите Марин Василев и Жеко Спиридонов, резбарят Иван Травницки. Талантливият художник и иконописец Георги Данчов рисува икони за параклисите към военноисторическите къщи музеи.
Плевенските творци често се обръщат в творчеството си към темата за Руско-турската война 1877-1878 г. и Плевенската епопея 1877 г. Мястото, където те живеят и творят, е неразривно свързано със събитията от Плевенската епопея. Многобройните паметници и музеи напомнят за станалата край града епична битка между две империи, решила изхода на войната. Сред тях са художници като Христо Бояджиев – един от авторите на Плевенската панорама, представен в настоящата изложба и с тематични композиции; Сашо Рачев – автор на исторически платна и пейзажист, пресъздал почти всички важни моменти от освобождението на Плевен; Георги Димитров – самобитен художник, създал цяла галерия от художествени образи на герои от Плевенската епопея. По-голямата част от картините са рисувани в периода 1953 – 1977 г. В творбите на Дионисий Дончев, един от художниците на Панорамата, Данаил Мицев, Захари Гетов, Иван Иванов, Владимир Кавалджиев и други добре познати плевенски художници, също присъства темата за Освобождението.
Достойно място в колекцията заемат и копията на знакови картини от художници като В. Верещагин, Д. Поленов, П. Ковалевски, Н. Григореску, представени в настоящата изложба. Сред тях са „Пикет в Балкана” на В. В. Верещагин, „Атака на руската кавалерия” и „Пикетна застава в Балкана” на Ковалевски, „Боят при Смърдан” и „Патрул” на Н. Григореску, „След боя” на Д. Поленов.
Изложбата проследява хронологично събитията от Плевенската епопея 1877 г. Тематично са представени блокадата на Плевен, посрещането на руските войски в града, срещата на император Александър ІІ с пленения Осман паша, портрети на руски генерали и командири в армията. Картини на академик Светлин Русев представят мемориализацията и местата на паметта, свързани с Плевенската епопея 1877 г.
Изложбата може да бъде видяна в Арт център – Плевен до края на м. август.
НАЙ-НОВИ:
- Александър Николов с двугодишна стратегия за решаването на проблема с бездомните кучета
- С водосвет за здраве „Възраждане“ стартира кампанията за местните избори в Плевен
- В Областната администрация се проведе Обща трудова борса
- Дело за измама с чужда дебитна карта ще гледа утре състав на Плевенски окръжен съд
- Колекция от медали за шотокан карате клуб "Спартак 14" от Световното първенство и купа в Гърция
- Заради ремонти: Без вода на няколко плевенски улици и в ниската зона на Червен бряг
- От 5 октомври започва прием на заявления за регистрационен номер по избор
- За поредна година курсанти от ВВВУ „Георги Бенковски“ ще се обучават в партньорски военни училища и академии
- Днес се навършват 116 години от рождението на големия български народопсихолог Иван Хаджийски
- Времето: предимно слънчево, максималните темпeратури ще са между 24° и 27°