Продължава проучването на нивата на радон в жилищни сгради в област Плевен
Продължава проучването за наличие на опасни стойности на радон в жилищни сгради на територията на област Плевен. То се провежда в рамките на Националната програма за намаляване въздействието на радона в сгради върху здравето на българската население, започнала през 2013 г. с продължителност до 2017 г., съобщи днес на брифинг в Регионалната здравна инспекция д-р Ирина Джикова.
Общо 101 са поставените детектори, които отчитат нивата на радон в приземните или първите етажи на жилищни сгради в областта. Те са престояли 6 месеца и през декември са подменени с нови. Сега предстои да бъдат обработени резултатите от детекторите и да им бъде направен анализ.
Радонът е естествен радиоактивен газ и присъства в природата, независимо от човешката дейност. Той се образува при разпадането на урана в почвата, скалите и водата, откъдето постъпва във въздуха. Радонът бързо се разпада на радиоактивни частици, които се отлагат по прашинките, носещи се във въздуха, вдишват се и така се отлагат по дихателните пътища и белите дробове. Опасността за здравето на човека се дължи на тези радиоактивни разпадни продукти. Единственият начин да се установят повишени концентрации на радон е чрез специализирано измерване.
Облъчването на човека от радон е предимно в жилища. Нивата се изменят непрекъснато, както през денонощието, така и през различните сезони. През зимата постъпването на радон в жилищата е около 4 пъти по-интензивно в сравнение с лятото. При често отваряне на врати и прозорци концентрацията на радона спада до тази във външния въздух. През зимния сезон, когато помещенията се проветряват по-рядко и прозорците са уплътнени, е възможно да се регистрират завишени стойности.
НАЙ-НОВИ:
- Артшкола „Колорит“ празнува творчески юбилей „35 години свят от цветни чудеса“
- Община Плевен и Ловно-рибарското дружество започнаха съвместна зелена инициатива
- През 2024-та: област Плевен с най-висока осигуреност с места в детски ясли в страната
- Отложиха дело за смърт на пътя в плевенско село
- През 2024-та: всеки трети българин е бил в риск от бедност и социално изключване
- Инициативата „Капачки за бъдеще“ идва отново в Плевен на 10 май
- Яна Цанина от ДГ „Гергана“ - Плевен спечели златен медал в национален конкурс за детска рисунка
- Доц. д-р Емилияна Конова е новият почетен гражданин на Плевен
- Зенитно-ракетни специалисти завършиха обучението си в 12-та авиационна база
- От 28 до 30 април: Възможни прекъсвания на тока в Кнежа и населените места от общината