Горни Дъбник излезе на протест в подкрепа на жп гарата си
Над 50 жители на село Горни Дъбник излязоха днес рано сутринта въпреки студа на жп гарата в селото, за да протестират срещу закриването й. По неофициална информация точно на 20 януари, до обяд трябваше да пристигне комисия от НКЖИ, която да изготви протоколи за предстоящото закриване на гарата. По този повод хората от селото излязоха на протест пред гарата, за да се срещнат с представителите на комисията и да чуят мотивите им за закриването й. Това обаче, не се случи до обяд, тъй като представителите, от НКЖИ не се появиха на гарата пред протестиращите.
В същото време за минути беше спрян и бързият влак от София до Варна, а блокадата на влакове щеше да продължи, но беше уведомена полицията, която попречи за нови блокади и спиране на влакове. В ранния следобед обаче, след като хората се разотидоха се оказа, че комисията е пристигнала и направила оценката си. А тя е, че на 24 февруари тази година жп гара Горни Дъбник трябва да се закрие. По този повод жителите на Горни Дъбник се готвят за нов протест, който ще е неделя от 10 ч. на жп гарата. Те не са съгласни със закриването, както и с преструктурирането й, тъй като остават без сигурен транспорт.
Доста от протестиращите дадоха пример с падналите температури около Нова година, както и непочистените и заледени улици, по които нямаше как да се излезе извън селото, а ако останат и без гарата е сигурно, че ще могат да пътуват до всяка точка на страната. Друг мотив на жителите на Горни Дъбник срещу закриването на гарата е, че тя е опорна гара, която разполага с две зърнобази, но и склад на Държавен резерв. Също така през района ще преминава и трасето на газопровода “Набуко“, а строителните материали за него може да се транспортират с товарни вагони.
Това не е първата битка на жителите на Горни Дъбник за запазване на гарата им. През 2013 г. хората организираха протестна подписка против закриването на железопътната гара в селото. Опити за закриване на гарата имаше и през септември 2012 г., но и тогава това не се случи. Тогава жителите на селото бяха готови да блокират главния път Плевен – София, като изтъкнаха, че влаковете са единственият им сигурен транспорт с областния град Плевен и страната, а услугата на железниците се ползва и от съседната община Искър. Ежедневно гара Горни Дъбник се ползва от над 30 пътуващи –студенти, работници, пенсионери, както и хора от съседни населени места. Ако селото остане без гарата си, то ще бъдат унищожени и зърнобазите, а какво би се случило и с Държавния резерв, питат жителите на Горни Дъбник. Кметът на селото Тодор Йорданов е написал и протестни писма до министър-председателя на България Бойко Борисов, както и до председателя на Парламента – Цецка Цачева, в които се обяснява, защо не бива да се закрива гара Горни Дъбник, но до сега отговор няма.
НАЙ-НОВИ:
- В Плевен: Намериха пистолет и патрони до гараж в ж.к „Дружба“
- В ,Сърце и Мозък‘ отбелязват Международния ден на физикалната и рехабилитационна медицина
- На 13 ноември отбелязваме Международния ден на незрящите хора
- Времето в Плевен: облачно, максималните температури ще са между 4° и 6°
- Православната църква почита днес паметта на Свети Йоан Златоуст
- 13 ноември – Световен ден на добротата
- Ученици от ПГТ „Алеко Константинов“ – Плевен почистиха Паметника на победата край село Ясен
- Започва ремонт на сградата на Пожарната в Плевен
- Община Плевен обявява конкурс за отдаване под наем на павилион до Дом на книгата
- „Моментът е сега за не една мечта“ е новата национална кампания на организацията „СОНИК СТАРТ“