Плевенски състезатели се върнаха с 12 медала от Европейско първенство и купа по шотокан карате-до в Унгария

10.04.2014 9:26

10.04.karate

От 4 до 6 април в Егер, Унгария, се проведе Европейско първенство и купа по шотокан карате-до. На него участваха 25 държави от европейския континент, сред които Испания, Италия, Германия, Словения, Словакия, Азербайджан, Латвия, Беларус, Ирландия, Англия. Европейската купа се проведе първия ден. В състезанието участваха състезатели до ниво син пояс. Националният отбор на България спечели на купата общо 20 медала, 5 от които са на плевенските състезатели. Никола Йотов – 10-11 г., се завърна с 2 бронзови медала от дисциплините ката и кумите. Никола се състезава при ниво 6 кю. Никола Чонов е бронзов медалист на кумите при оранжеви пояси 8-9 г. Габриел Колев и Кристиян Петракиев също са бронзови медалисти съответно при 16-17 г. и при 14-15 г. в дисциплината кумите. И двамата са ученици на Спортно училище – Плевен.
Европейското първенство се проведе в следващите два дни. На първенството участват само състезатели с кафяви и черни пояси. Там националният отбор на България спечели общо 40 медала от всички възрасти и дисциплини. За плевенските състезатели медалите са 7 на брой – 4 сребърни и 3 бронзови медала. При най-малките 10-11 г. момчета в дисциплината кумите Емил Недялков стана вицеевропейски шампион. При 12-13 г. девойки на кумите бронзов медал спечели Мирела Йолова. При кадети 14-15 г. с два медала се окичи Марк Томов – той стана вицеевропейски шампион в кумите категория до 50 кг. и бронзов медалист в дисциплината кумите отборно заедно със съотборника си Красимир Георгиев. При 18-21 г. девойки в дисциплината ката за пореден път доказа класата си Росица Николова, спечелвайки титлата вицеевропейска шампионка. Петър Петров взе участие в дисциплината отборно кумите младежи 16-20 г. и там спечели сребърен медал. В дисциплината кумите отборно микс (смесено младежи и девойки) се класира на 3 място. Петър е миналогодишният вицесветовен шампион, ученик е на Спортно училище – Плевен.
Всички национални състезатели на Карате клуб „Спартак“ след едноседмична почивка ще започнат подготовката си за Световното първенство, което ще се проведе през есента в Полша. В рамките на подготовката им са включени 6 турнира и 2 лагера.