Честита Баба Марта!
В народните предания Баба Марта е сестра на Голям и Малък Сечко (Януари и Февруари) и винаги е люта, защото двамата й братя всяка година изпиват виното и не й оставят дори да го опита. От тук идва и поверието, че Баба Марта трябва да се умилостиви, защото настроението й оказва силно влияние върху времето. Когато е засмяна, времето е слънчево и топло, но ядоса ли се, задухва вятър и облаци закриват слънцето.
На 1 март Баба Марта спохожда хората и посевите, облечена в червен сукман, червена забрадка и червени чорапи. Месец март е единственият женски месец, той е месецът на зачатието на пролетта и земята, която ще роди лятото и плодородието. Баба Марта е един от най-почитаните български обичаи, запазил се до наши дни. Според някои вярания, на този ден се празнува и за предпазване от змии и гущери, схващани като потенциални вредители. Като предпазни мерки срещу тях палят огън, прескачат го, люлеят звънци, обикалят къщата.
На този празник всеки подарява на близките си мартеница за здраве и сила през следващата година. Мартениците се изработват специално за 1 март, когато според българския народ започва новата стопанска година.
НАЙ-НОВИ:
- И в Плевен: Символичен протест на служители на музеи и галерии
- Днес: Заради лошото време отлагат Кулинарния фестивал в Плевен
- Лекарската професия е най-стресираща у нас, най-спокойни са градинарите...
- "Олеанна" от Дейвид Мамет - премиерен спектакъл на ДКТ "Иван Радоев" – Плевен
- Читалището в село Асеновци с поредица инициативи за 24 май
- Д-р Денис Николов: В ,Сърце и мозък’ въведохме нов метод за лечение на пациенти с трудноповлияваща се хипертония
- Жълт код за силен вятър днес в Плевен, максималните температури ще бъдат между 16° и 18°
- На 17 май Църквата почита светите Баташки новомъченици и свети мъченик Николай Софийски
- Днес отбелязваме Световния ден за борба с хипертонията
- 17 май – Световен ден на информационното общество