35 елитни коне от цялата страна се състезаваха на пистата край Горни Дъбник

28.04.2013 7:52

kone2

С водосвет отслужен от свещеника на църква „Св.Параскева”, в Горни Дъбник започна състезанието по конен спорт в плевенското село. 35 чистокръвни коня мериха сили в част от националното състезание по конен спорт, което се проведе на една от най-добрите писти в страната за втора поредна година. В надбягванията се включиха състезатели на конни клубове от Горни Дъбник, Враца, Борован, Силистра, Балчик, Русе, Перник и Долни Дъбник. Организатори на проявата са клуб по конен спорт „Лавров” -Горни Дъбник и кметството в селото. Състезанието уважиха консулът на Русия в Русе –Владимир Климанов, зам. областният управител Тошко Гетов, както и ген. Валентин Буров, който са приятели на селото. След това кметът на Горни Дъбник даде и старт на състезанието. Участниците в надпреварата мериха сили и майсторско яздене на коне в четири гари от 800 м., от 1200 м., от 1600 м. и от 2000 м. Преди официалното откриване момичетата от вокална група при Народно Читалище „Просвета-1903” Горни Дъбник, с ръководител Георги Георгиев, изпълниха няколко пролетни песни. За още по-доброто настроени на присъстващите допринесе и танцовия състав при читалище „Просвета-1903” с ръководител Ралица Якимова. Съдия на националния кръг от състезанието беше Георги Жеков, който поясни, че тази година в него са участвали много добри коне.

kone1
В първата гарата от 800 м. се надбягвах коне на 2 години. В нея победител стана жребец Малахид от клуба във Враца, с жокей Петьо Веселинов. На второ място се класира кон Аристотел от Алтимир, а на трето кобила Панама от село Мало рад. При следващата гара от 1200 м., в която участваха по-стари коне победи кобилата Кили Линк, с жокей Мустафа Мехмед. На второ място пък се класира кобила Арабела, с жокей Любчо Златков от Силистра, а почетното трето място зае кобила Ташка, с жокей Иван Иванов. В третата гара от 1600 м. най-бърза се оказа английската кобила Смарт гърл, на второ място пък финишира кобила Реал елегант, а на почетното трето място се класира кобила Акустика. В последната и най-атрактивна гара от 2000 м. безспорен победител стана и единствената жена жокей в България- Светла Янкова,която яздеше кобилата Били Джийн. Второ място пък грабна кон Пасифик от Кубрат, а на трето се класира кобила Пахнет, с жокей от село Искра.