Известни са 16-те финалисти от шахматната верига „Млад гросмайстор“

20.03.2013 15:46

На 16 и 17 март в хотел „Балкан“ се състоя петият турнир от веригата „Млад гросмайстор“, част от проекта „Надеждите на България“. Състезанието трябваше да излъчи както призьорите в отделните възрастови групи- до 8, 10, 12 и 16 години, така и комплексните победители, придобиващи правото да продължат на финалите в Трявна от 17 до 19 май. В заключителния турнир взеха участие 41 шахматисти от Плевен , Враца, Велико Търново и Червен бряг. Някои от състезателите вече си бяха подсигурили класирането за финалите, за други надпреварата беше последна възможност да продължат.

шах1
Най- оспорвано протече играта при най-малките- до 8 и 10 години, където призьорите се определиха буквално в последния момент. При 8 годишните преди петия турнир водеха убедително Ева Русева и Никола Николов. Максимално старание обаче в играта на този турнир вложи Преслав Вельов, който спечели първото място в групата си, и с получените 15 точки изпревари своите връстници, заемайки първото място и в генералното класиране. За втората награда се пребори Пламен Василев от Плевен, третото място зае Ева Русева, а четвърти остана Трифон Трифонов от Червен бряг.
При 10 годишните конкуренцията беше изключителна силна, всичко се реши в последния седми кръг. Бързо прогресиращият Михаил Кирков успя за втори път да спечели турнира с 6 победи от 7 изиграни партии. Това му донесе и първото място във веригата.Втори се класира Кристиан Григоров с 5,5 точки. С равен актив от 5 точки трети и четвърти останаха Георги Игнатов и Валентин Митев.

шах2
При 12 годишните победител за трети път стана Давид Цветанов с 5 точки. Второ място зае Румен Кънчев с 4,5 точки. Трети се класира Никола Ненков с 4 победи, а четвъртата награда отиде при Стилиян Нановски със същия актив.
При най- опитните шахматисти, до 16 години ,изненади не се получиха. Дарио Дерешки спечели петата надпревара от веригата с 6 точки. Второто място зае Симонета Иванова с 5 точки, трета се класира Габриела Илиева с 3,5 точки, а четвъртата награда отиде при Никол Илиева, натрупала 3 точки.
От 16-те възможни квоти за финалите в Трявна, шахматистите на „Плевен 21“ се пребориха за 9. Това са: Ева Русева- до 8г., Михаил Кирков, Кристиан Григоров и Валентин Митев- до 10г., Давид Цветанов, Владимир Върбанов, Стилиян Нановски и Никола Ненков- до 12 г., и Дарио Дерешки- до 16 г.

шах3

Освен традиционните награди и грамоти за всички участници в турнира, домакините от СКШ“Плевен 21″ раздадоха на финалистите и 4 комплекта медали- по един златен, един сребърен и два бронзови на заелите от 1 до 4 място до 8, 10, 12 и 16 години, както и 16 специално изработени грамоти. Те им бяха връчени лично от председателя на СКШ „Плевен 21“ гросмайстор Борис Чаталбашев, който бе гост на турнира. В обръщение до всички участници, най-силният плевенски шахматист изказа благодарност на младите таланти за тяхната игра и им пожела пълен успех на предстоящите финали в Трявна през май, където ще се включат и победителите по възрастови групи от Благоевград, Пловдив, Шумен и Варна.