По-тежки наказания за причиняване на смърт на пътя приеха окончателно депутатите

29.07.2023 7:34

След повече от осем часа дебати парламентът прие на второ четене промените в Наказателния кодекс (НК). Депутатите предвидиха по-тежки наказания за причиняване на смърт на пътя. По време на дискусията беше обсъдено дали завишаването на санкциите ще доведе до превенция. Това информира БТА.

Когато по непредпазливост е причинена смърт при управление на превозно средство, наказанието е лишаване от свобода от три до осем години, а в особено тежки случаи – от пет до дванадесет години, реши парламентът. Досега наказанието по чл. 343 от НК (ал. 1, буква „в“) беше от две до шест години, а в особено тежки случаи – от три до десет години затвор.

Ако деянието е извършено в пияно състояние или след употреба на наркотични вещества или техни аналози, или лицето без медицински причини откаже да бъде тествано за алкохол и/или наркотични вещества или техните аналози, или от него е настъпила телесна повреда или смърт на повече от едно лице, или деецът е избягал от местопроизшествието, или е управлявал, без да има необходимата правоспособност, когато такава се изисква по закон, както и след превишаване на разрешената скорост в населено място с повече от 50 км/ч, или ако деянието е извършено на червен сигнал на светофарната уредба или на пешеходна пътека, наказанието при причиняване на смърт е лишаване от свобода от пет (досега от три години) до петнадесет години, а в особено тежки случаи – лишаване от свобода от десет до двадесет години, записаха депутатите. До момента наказанието в особено тежки случаи беше от пет до двадесет години.

Съдът може да отнеме в полза на държавата моторното превозно средство, което е послужило за извършване на престъплението и е собственост на дееца, а когато деецът не е собственик – да присъди равностойността му, прие още парламентът, информира БТА.

„На второ гласуване приехме измененията в Наказателния кодекс. Завишени са наказанията за нарушителите на пътя.
За съжаление не съм голям оптимист, че това ще даде резултат, защото както често повтарям, законът и правилата са за добросъвестните.
Мнението ми е, че факторите за намаляване броя и последиците от ПТП са възпитанието, обучението, ранната превенция, добрите пътища, изправните автомобили и контролът.
Да приемем, че сме положили основите на нещо добро и значимо за обществото.“, коментира във фейсбук страницата си народният представител от Плевен Свилен Трифонов.

Припомняме още, че след тежката катастрофа на пътя Плевен-Ловеч заместник областният управител Николай Абрашев се срещна с народните представители от 15-ти многомандатен избирателен район  (МИР) – Плевен Пламен Тачев, Свилен Трифонов и Валери Лачовски в сградата на НС. Той ги запозна с искани промени в Наказателния кодекс (НК) при пътно-транспортни произшествия (ПТП), които са в резултат от проведена среща на  областния управител на област Плевен с представители на мотоклубове преди дни.Г-н Абрашев проведе разговор и с председателя на Комисията по правни въпроси към НС Стою Стоев, на когото връчи официално писмо от името на Областния управител Виолета Иеремиева.

В него са описани подробно исканите законодателни промени, провокирани от поредна тежка катастрофа преди дни на пътя Плевен – Ловеч, в която загинаха моторист и неговата спътничка, пометени от пиян шофьор без книжка. Жертвите са близки и приятели на членове на мотоклуба, които, като реакция на случващото през тази седмица организираха бдение в памет на загиналите при катастрофи мотористи.

 

 

#тагове:

НАЙ-НОВИ: