89-годишна плевенчанка даде 1700 лева на ало измамници

09.11.2017 8:51

На 8 ноември в 08:05 часа в Първо РУ-Плевен е получен сигнал от 89-годишна плевенчанка. Тъжителката е обяснила, че за времето от 19:00 часа до 21:00 часа на 7 ноември 2017 година непознат се обадил на домашния ѝ телефон, представяйки се за полицейски служител. Въвел я в заблуждение, че се провежда полицейска операция по залавяне на телефонни измамници, за което е необходимо нейното съдействие. Потърпевшата била накарана да събере наличните в дома ѝ пари – 1700 лева, да ги постави в найлонова чанта и да ги изхвърли през терасата на жилището си. След като изхвърлила парите възрастната жена се прибрала веднага в апартамента, според указанията на непознатия, за да не пострада от евентуална стрелба. По случая е образувано досъдебно производство. Уведомен е прокурор от РП – Плевен за престъпление по чл.209, ал.1 от НК. Продължава работа разследващ полицай.

Как да се предпазим от телефонните измами

През последните две години в полицейската статистика е установена трайна тенденция за извършване на телефонни измами, при които елементите на изпълнителното деяние са специфични и създават благоприятни условия за манипулация на жертвите.
Акцентираме вниманието върху някои от характерните белези на този вид престъпления с цел предприемането на необходимите мерки, за да не ставате жертва на престъпни посегателства.
Извършителите на телефонни измами действат в престъпни групи от няколко лица, като всяко от тях има конкретна задача в осъществяването на деянието. Първоначалният контакт с жертвите си авторите на измамите осъществяват посредством телефонни разговори към мобилните или домашни телефони на жертвите. В повечето от случаите жертвите са избирани на случаен принцип, или като се търси контакт с лица, които имат публикувани обяви с номера за връзка и обявления за покупко-продажба на имоти и МПС. Напоследък много често извършителите ползват телефонен указател на конкретно селище в страната. При водените разговори измамниците успяват да установят допълнителна информация като: името на събеседника, неговата трудова ангажираност. В контекста на разговора, потърпевшият може да се самозаблуди, защото питайки събеседникът си дали е негов приятел от близкото минало или далечен роднина, го назовава по личното име и така дава възможност на извършителя да продължи разговора представяйки се именно за това лице.
Полицията съветва:
– ако бъдете потърсени на домашен, служебен или личен мобилен телефон и схемата на разговора е по указаният начин, не предприемайте инициатива да водите разговора. Не разказвайте за Вашия личен живот, приятелско и семейно обкръжение, не се доверявайте;
– незабавно се опитайте да влезете в контакт с вашия близък, за който Ви се представя събеседника;
– опитайте се да потърсите логика в ситуацията. Незабавно се консултирайте с ваши близки и познати, за които считате, че имат по-големи познания по търговски и юридически въпроси;
– под никакъв предлог или повод не давайте пари на непознати лица;
– при съмнение се обадете незабавно на тел.112 или в най-близкото поделение на МВР, защото само така ще бъде осуетена измамата и ще дадете възможност на разследващите органи да задържат конкретни лица от групата.

#тагове:

НАЙ-НОВИ: