СКШ „Плевен 21“ с най-много награди на турнира „Млад гросмайстор“ в Плевен

23.01.2013 15:02

50 деца се включиха в третата по ред надпревара от веригата „Млад гросмайстор“ в Плевен. Състезанието се проведе на 19 и 20 януари в хотел „Балкан“ и отново събра шахматисти от Плевен, Враца, Велико Търново и Червен бряг. Според регламента децата играха в два отделни турнира – до 10 и до16 години, като след изиграните 7 кръга с контрола 60 минути, се направи класиране до 8, 10, 12 и 16 години.

шах
Първо участие в „Млад гросмайстор“ записаха деца от ОУ „Д-р Петър Берон“ – Плевен, които се обучават на шахматната игра в самото училище от месец октомври под ръководството на мс Христинка Илиева, треньор на СКШ „Плевен 21“.
Състезателите на „Плевен 21“ отново спечелиха 3 от четирите първи места, както и 8 от общо 16-те раздадени награди. Грамоти получиха всички участници, които им бяха връчени от плевенските шахматистки Александра Иванова и Полина Венкова – многократни индивидуални и отборни държавни шампионки, участнички на две Световни и три Европейски първенства. Успешно представилите се деца добавиха и повече точки за генералното класиране.
Победител в турнира до 10 години с впечатляващия резултат 6,5 точки от 7 възможни стана второкласникът от ГПЧЕ Плевен Михаил Кирков. Момчето поведе с 4 победи в първия ден и не изпусна лидерството до края, побеждавайки първенците от първото и второто издание на турнира Кристиан Григоров и Валентин Митев. Втори в тази възрастова група стана Захари Иванов с 5,5 точки. Със същия актив третата награда спечели Валентин Митев, а четвърти се нареди Георги Игнатов от Враца с 5 точки.

шах1

След този турнир в генералното класиране до 10 години водят трима състезатели на „Плевен 21“– Кристиан Григоров,Валентин Митев и Захари Иванов с натрупани 39 точки.
При най-малките участници до 8 години за втори път първенството оглави Ева Русева, първокласничка от НУ „Христо Ботев“ Плевен с актив от 4 точки. Тя поведе убедително в тази възрастова група с натрупани 40 точки от трите турнира, изиграни до сега. След нея се наредиха Преслав Вельов от Червен Бряг, Никола Николов от Велико Търново и Трифон Трифонов от Червен бряг. И четиримата наградени спечелиха по 4 точки.

шах2

Турнирът до 16 години, с пълен актив от 7 точки бе спечелен от Емил Стефанов от Велико Търново. Това е втора негова победа на „Млад гросмайстор“ и той повежда в генералната класация с 44 точки, пред Симонета Иванова с 42, и Дарио Дерешки с 39 точки. На състезанието плевенската шахматистка допусна само една загуба от победителя и взе втората награда с 6 точки, трети остана Дарио Дерешки с 5 победи, а четвъртото място зае Гергана Димитрова с 4 точки.
В групата до 12 години първи се класира Давид Цветанов от ОУ“ Йордан Йовков“ с 4,5 точки. Успешно представяне направи и Стилиян Нановски със същия актив. Победителят в предишните два турнира Владимир Върбанов този път се нареди на трета позиция с 4 точки. Четвъртата награда взе Ивелина Сашова със същия актив. След изиграните три турнира водачи в генералната класация са Давид Цветанов и Владимир Върбанов с 43 точки.
Следващата надпревара от веригата „Млад гросмайстор“ ще се проведе на 16 и 17 февруари, отново в хотел „Балкан“ Плевен.